×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Zatrudnienie spada trzeci miesiąc z rzędu, choć popyt na pracę nie słabnie

  • km
  • 19 paź 2021 11:46

We wrześniu 2021 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 0,6 proc. w porównaniu do zeszłego roku, choć miesiąc do miesiąca spadło. Wzrosło przeciętne miesięczne wynagrodzenie. W minionym miesiącu wynosiło ono brutto 5841,16 zł.

Zatrudnienie spada trzeci miesiąc z rzędu, choć popyt na pracę nie słabnie
Liczba zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu wyniosła 6 347,2 tys. (fot. Shutterstock)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Liczba zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu wyniosła 6 347,2 tys. i była o 4,8 tys. mniejsza niż miesiąc wcześniej - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.
  • Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu 2021 r. wyniosło 5 841,16 zł.
  • - Wzrost zatrudnienia obniżył się we wrześniu z 0,9 do 0,6 proc., zgodnie z rynkowymi prognozami - komentuje Polski Instytut Ekonomiczny. Analitycy ING zauważają, że wrzesień jest trzecim z kolei miesiącem, w którym notujemy spadek zatrudnienia mimo utrzymującego się podwyższonego popytu na pracę.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że we wrześniu 2021 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw minimalnie obniżyło się względem sierpnia (o 0,1 proc.).

- Niewielki spadek przeciętnego zatrudnienia we wrześniu 2021 r. wynikał m.in. z zakończenia i nie przedłużania umów terminowych, rozwiązywania umów o pracę (niekiedy z powodu COVID-19), sezonowości zatrudnienia, a także pobierania przez pracowników zasiłków chorobowych – co w zależności od ogólnej długości ich trwania mogło także zaważyć na sposobie ujmowania tych osób w przeciętnym zatrudnieniu i zarazem w wynagrodzeniach – czytamy w opracowaniu statystyk.

źródło: GUS
źródło: GUS

Przeciętne zatrudnienie w ujęciu rok do roku wzrosło o 0,6 proc.

Wykresy obejmujące lata 2019 – 2021 wyraźnie pokazują wpływ pandemii na wskaźniki zatrudnia. Sytuacja epidemiczna i jej wpływ na rynek pracy widoczne są przede wszystkim od marca do maja 2020 r. (pierwsza fala pandemii).  Odnotowywano wówczas spadek przeciętnego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw miesiąc do miesiąca. Od czerwca 2020 r. obserwowany jest jego wzrost. W 2021 roku przeciętne zatrudnienie ulegało niewielkim zmianom. We wrześniu 2021 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca przeciętne zatrudnienie obniżyło się o ok. 4,8 tys. etatów.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zatrudnienie spada trzeci miesiąc z rzędu, choć popyt na pracę nie słabnie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA