Z uwagi na epidemię koronawirusa raczej nie należy się spodziewać, że te osoby, które zostały zwolnione lub zakończyła się ich umowa, łatwo znajdą zatrudnieniew mikrofirmach lub zdecydują się na podjęcie własnej działalności gospodarczej – przewiduje ekspertka Lewiatana.

- Według aktualnych danych przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zmniejszyło się w maju o ok. 85 tys. etatów. W maju wynosiło 6173,9 tys.
- Łączny spadek od początku kryzysu wynosi 272 tysiące.
- Dynamika wzrostu płac w następstwie sytuacji epidemicznej bardzo wyhamowała.
Maj jest kolejnym miesiącem, w którym obserwujemy ograniczenie zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw. Liczba pracujących, w porównaniu do kwietnia, spadła o 1,4 proc. i wynosiła 6173,9 tys. osób. Rok temu przedsiębiorstwa zatrudniały 6380,2 tys., co oznacza zmniejszenie zatrudnienia o 3,2 proc. w ciągu roku – podał GUS.
Czytaj: Na rynku pracy spadki już dwa razy większe niż w 2008 roku. A to jeszcze nie koniec
- GUS nie publikuje informacji dotyczących przyczyn odejścia pracowników - nie wiadomo czy przyczyną są zwolnienia z pracy czy leżą po stornie pracownika np. przejście na emeryturę – komentuje Monik Fedorczuk, ekspertka Konfederacji Lewiatan.
Jej zdaniem w obecnej sytuacji na rynku pracy ograniczenie liczby pracowników przez przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 9 osób może być prognostykiem zwiększonego bezrobocia w kolejnych miesiącach.
- Z uwagi na epidemię koronawirusa raczej nie należy się spodziewać, że te osoby, które zostały zwolnione lub zakończyła się ich umowa, łatwo znajdą zatrudnienie w mikrofirmach lub zdecydują się na podjęcie własnej działalności gospodarczej – przewiduje ekspertka Lewiatana.
Jej zdaniem redukcja liczby zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw może być oznaką zarówno zmniejszenia wielkości produkcji z uwagi na ograniczony popyt jako skutek pandemii, jak i przyspieszenia procesów automatyzacji, które w ostatnim czasie mogą się nasilić z uwagi na rosnące koszty pracy, wcześniejszy niedobór pracowników oraz niepewność co do dalszego przebiegu epidemii, również wśród osób pracujących.


Redakcja poleca
-
Zarządzanie
Rząd zgodził się o poszerzenie tarczy branżowej o kolejne biznesyWsparcie w ramach tzw. tarczy branżowej zostanie rozszerzone na kolejnych sześć kodów PKD i dotyczyć będzie m.in. hoteli, w tym turystycznych obiektów noclegowych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania - poinformował we wtorek resort rozwoju pracy i technologii.
-
-
-
KOMENTARZE (0)