Zastrzyk gotówki może zabić. Szwedzi umierają w dniu wypłaty

Czy zastrzyk gotówki może komuś zaszkodzić? Otóż tak. Z badań wynika, że co roku w Szwecji w dniu wypłaty umiera blisko 100 pracowników. A wydawać by się mogło, że przypływ pieniędzy cieszy...
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zastrzyk gotówki może zabić. Szwedzi umierają w dniu wypłaty

PODZIEL SIĘ


Autor: jo

26 lis 2014 19:39


Szwedzcy naukowcy sprawdzili, jaki wpływ ma pensja na kondycję zdrowotną pracowników. Okazało się, że wypłata, która teoretycznie powinna ich wprawiać w dobry nastrój i pomagać w rozwiązaniu niektórych problemów oraz ułatwiać życie, skraca je - wskazuje „The Economist”.

Czytaj też: Japońskie karoshi, czyli śmierć z przepracowania

Badacze z instytutu w Uppsali, który podlega pod szwedzkie ministerstwo pracy, w swojej analizie zestawili stopień śmiertelności osób pracujących w sektorze publicznym. To jedna piąta szwedzkich pracowników.

Ich badanie wykazało, że ryzyko śmierci w dniu, kiedy wypłacane są pensje, wynosi aż 23 procent. To oznacza, że w przełożeniu na cały rynek pracy w Szwecji rocznie w dniu wypłaty umiera 100 pracowników.

Jak szwedzcy naukowcy tłumaczą wyniki swoich dosyć niecodziennych analiz? Według nich przyczynami śmierci w dniu wypłaty są ujawniające się problemy z sercem, a nawet dochodzi do udaru mózgu. Najczęściej występowały takie przyczyny u pracowników, którzy zarabiają poniżej średniej oraz wśród osób w wieku od 16 do 35 lat.   

Czytaj też: Stres zabija. Kolejne samobójstwo w znanym banku

- Biedniejsi, młodzi pracownicy, którzy rezygnują z rozrywki w ciągu miesiąca, rzucają się w wir konsumpcji, kiedy tylko dostaną pieniądze - tłumaczą autorzy badania na łamach „The Economist”.

Dodają oni także, że również niekontrolowana rozrywka oraz nadmierne wydatki na jedzenie mogą doprowadzić do śmierci.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.