PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Zasiłki dla dzieci Polaków pracujących w Niemczech pod znakiem zapytania

  • Autor: PAP/JS
  • 15 mar 2017 15:50

Kierowane przez CDU ministerstwo finansów nie rezygnuje z obniżenia zasiłków na dzieci, które nie przebywają z rodzicami w Niemczech, a mieszkają w kraju pochodzenia. Dla Polaków może to oznaczać, że będą dostawać o 100 euro mniej.

Zasiłki dla dzieci Polaków pracujących w Niemczech pod znakiem zapytania
Niemiecki resort finansów chce obnizenia zasiłków na dzieci, które nie przebywają z rodzicami w Niemczech. (fot. pixabay)
REKLAMA

• Dziennik "Sueddeutsche Zeitung" napisał, że projekt ustawy został zablokowany przez współrządzącą SPD.

• Zdaniem przeciwników projektu, jest on niezgodny z prawem unijnym, które stanowi, że wszystkich pracowników na terenie Unii obowiązują równe obowiązki i prawa.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Niemieckie ministerstwo finansów zapewnia jednak, że projekt nie trafia na półkę, będą toczyły się jeszcze nad nim prace. 

• Jeśli w Niemczech nastąpi zmiana prawa, Polacy będą otrzymywać miesięcznie 92 euro zamiast obecnych 192 euro.

"Kontynuujemy rozmowy. W tym tygodniu odbędzie się narada na szczeblu szefów departamentów. My, ministerstwo finansów, zakładamy, że uda się nam przekonać inne resorty" - powiedział rzecznik ministerstwa finansów Juerg Weissgerber w Berlinie, pytany przez dziennikarzy, czy projekt został ostatecznie odłożony na półkę.

Dziennik "Sueddeutsche Zeitung" napisał jako pierwszy, że projekt ustawy wbrew pierwotnym planom nie zostanie przyjęty w środę, gdyż został zablokowany przez SPD.

Według "SZ" ministrowie pracy i sprawiedliwości - Andrea Nahles i Heiko Maas z SPD - zablokowali prace nad projektem przygotowanym przez ministerstwo finansów Wolfganga Schaeuble (CDU).

Zdaniem przeciwników projektu jest on niezgodny z prawem unijnym, które stanowi, że wszystkich pracowników na terenie Unii obowiązują równe obowiązki i prawa.

Jak pisze "SZ", Schaeuble, Nahles oraz minister gospodarki Brigitte Zypries rozmawiali w lutym z unijną komisarz Marianne Thyssen, prosząc ją o zgodę na indeksację świadczeń i zmianę unijnych przepisów. 1 marca Thyssen zawiadomiła stronę niemiecką, że Komisja Europejska postanowiła odrzucić propozycję.

Wstrzymanie przez ministrów z SPD prac nad ustawą wywołało ostre protesty w CDU. Sekretarz stanu w resorcie finansów Jens Spahn zarzucił politykom SPD, że blokują postulaty wysuwane przez ich własną partię. Przypomniał, że to szef SPD Sigmar Gabriel jako jeden z pierwszych domagał się obniżenia zasiłków.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zasiłki dla dzieci Polaków pracujących w Niemczech pod znakiem zapytania

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA