Sieć tanich linii lotniczych prowadzi twarde negocjacje ze swoimi pracownikami. Po fali protestów ograniczyła liczbę maszyn w macierzystym Dublinie i opublikowała na oficjalnej stronie wyciągi z zarobków niektórych pracowników.
- Autor:JRP
- •30 lip 2018 13:20

- Strajk pilotów Ryanaira poskutkował przeniesieniem operacji lotniczych z Irlandii do Polski.
- Zarząd publikuje zarobki pilotów i członków załogi samolotów.
- Żądania związków uznane są za „bezprzedmiotowe”.
Niedawny strajk pilotów linii lotniczej Ryanair poskutkował anulowaniem 600 lotów i dotknął kilkadziesiąt tysięcy pasażerów. W efekcie, zamiast szukać porozumienia, zarząd firmy ograniczył działania w irlandzkiej siedzibie i wystosował komunikat utrzymany w agresywnym tonie. Wcześniej zarząd przewoźnika ostrzegał, że brak porozumienia na mniejszych rynkach spowoduje w zimowym rozkładzie lotów przebazowanie samolotów, redukcję floty i miejsc pracy.
I rzeczywiście - przed sezonem zimowym liczba samolotów bazujących w Dublinie spadnie z 30 do najwyżej 24. Może to pociągnąć za sobą zwolnienie z pracy ponad 100 pilotów i ponad 200 osób personelu kabinowego. Decyzję uzasadniono stratami, jakie linia ponosi wskutek powtarzających się strajków załóg dublińskiej floty. Pracownicy otrzymali w środę (25 lipca) wypowiedzenia z 90-dniowym wyprzedzeniem.
W celu zachowania istniejących połączeń operacje przeniesiono do tańszej w utrzymaniu Polski. tak też będzie w sezonie zimowym.
„Należące do Ryanair polskie linie lotnicze Ryanair Sun udostępnią teraz polskim biurom podróży ponad 10 samolotów, czyli ponad dwa razy więcej niż oferowane w lecie 2018 roku pięć samolotów. Spodziewamy się likwidacji tylko niewielu połączeń z Dublina, choć na niektórych trasach częstotliwość lotów może się zmniejszyć” - wyjaśnia przewoźnik.
Ile zarabiają piloci?
Związki zawodowe reprezentujące personel kabinowy Ryanair domagają się, by w całej Europie umowy o pracę były zawierane na podstawie prawa lokalnego, a nie prawa irlandzkiego oraz żeby wszystkim oferowano takie same warunki, bez względu na to, czy są zatrudnieni bezpośrednio, czy wynajęci za pośrednictwem firmy zewnętrznej. Wysuwane są też żądania płacowe.
Związki zawodowe wydały oświadczenie, wzywając Komisję Europejską i rządy wszystkich państw europejskich, w których działa Ryanair, do podjęcia działań w związku z „dumpingiem socjalnym” praktykowanym przez irlandzkiego przewoźnika.


KOMENTARZE (3)