PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Zarobki w Polsce. W których województwach zarabia się najwięcej?

  • Autor: MN
  • 26 lip 2017 14:34

Co roku miliony Polaków wyjeżdżają za granicę w poszukiwaniu lepiej płatnej pracy. Jednak występujące od lat dysproporcje w wysokości przeciętnych wynagrodzeń w poszczególnych województwach powodują, że możliwa i opłacalna jest również migracja zarobkowa w obrębie naszego kraju. Gdzie zatem warto się przeprowadzić, aby zwiększyć swoje dochody?

Zarobki w Polsce. W których województwach zarabia się najwięcej?
Przeciętne wynagrodzenie w Polsce w 2016 roku wyniosło 4047,21 zł brutto. (fot. Andrzej Wawok, PTWP)
REKLAMA

• Najwyższe przeciętne zarobki otrzymują mieszkańcy województwa mazowieckiego, jednak na obraz całego województwa najbardziej rzutują zarobki pracujących w Warszawie.

• Część województw plasuje się powyżej średniej krajowej pod względem wysokości przeciętnego wynagrodzenia. Oprócz mazowieckiego, najbardziej wyróżniają się dolnośląskie, pomorskie oraz śląskie.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• W ubiegłym roku najbardziej wzrosły wynagrodzenia brutto w województwie lubuskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim

Wynagrodzenia w Polsce systematycznie rosną - informuje serwis wynagrodzenia.pl. Tendencja wzrostowa utrzymywała się nawet podczas światowego kryzysu gospodarczego i nic nie wskazuje na to, aby miała ulec zmianie. Z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystycznych wynika, że przeciętne wynagrodzenie w Polsce w 2016 roku wyniosło 4047,21 zł brutto. W porównaniu z rokiem 2015 stanowi to wzrost o 3,6 proc. - z poziomu 3899,78 zł brutto.

Źródło: opracowanie Sedlak & Sedlak na podstawie danych GUS.
Źródło: opracowanie Sedlak & Sedlak na podstawie danych GUS.

Większą dynamikę wzrostu wynagrodzeń odnotowano w sektorze prywatnym (4,3 proc.) niż publicznym (2,8 proc.), co nie zmienia faktu, że przeciętne zarobki w sektorze publicznym utrzymują się na wyższym poziomie niż w przedsiębiorstwach prywatnych – odpowiednio 4 610,61 zł brutto vs. 3 905,70 zł brutto. Występują jednak branże, w których ta tendencja jest odwrotna. Poszukujący pracy przy obsłudze rynku nieruchomości, w informacji i komunikacji, czy w ośrodkach zajmujących się działalnością naukową i techniczną powinni mieć na uwadze, że na wyższe zarobki mogą liczyć zatrudniając się w przedsiębiorstwach prywatnych.

Źródło: opracowanie Sedlak & Sedlak na podstawie danych GUS.
Źródło: opracowanie Sedlak & Sedlak na podstawie danych GUS.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Zarobki w Polsce. W których województwach zarabia się najwięcej?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Życie. 2017-07-26 22:00:07

    Zastanawiam się po co oddałem głos w 2015roku na PiS w nadziei o przywrócenie praworządności w Polsce, skoro ten burdel od czasów PRL i udawaną zmianą w 1989roku wciąż mamy, samozwańcze samorządy terytorialne wciąż destabilizują cały system prawny w Polsce, wyprowadzają cielęta na terenie całego kraju na ulice demonstrując pseudo demokracje celem obrony własnych interesów i posad kosztem dziadów z obrębów miast legalnie nabytych działek budowlanych i kurwiszcze z obrębów gmin którzy nigdy nie byli płatnikami zaś zrobili z nich zamiast rolników deweloperów działek budowlanych w obrębach gmin. Jesteście naprawdę tacy pojebani , nie widzicie że Nas wszystkich te zjeby wyjebali.

  • Życie. 2017-07-26 21:56:22

    Zastanawiam się po co oddałem głos w 2015roku na PiS w nadziei o przywrócenie praworządności w Polsce, skoro ten burdel od czasów PRL i udawaną zmianą w 1989roku wciąż mamy, samozwańcze samorządy terytorialne wciąż destabilizują cały system prawny w Polsce, wyprowadzają cielęta na terenie całego kraju na ulice demonstrując pseudo demokracje celem obrony własnych interesów i posad kosztem dziadów z obrębów miast legalnie nabytych działek budowlanych i kurwiszcze z obrębów gmin którzy nigdy nie byli płatnikami zaś zrobili z nich zamiast rolników deweloperów działek budowlanych w obrębach gmin. Jesteście naprawdę tacy pojebani , nie widzicie że Nas wszystkich te zdeby wyjebali.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA