Zarobki w Polsce trzy razy mniejsze niż na Zachodzie. Ale skracamy dystans

Godzina pracy w Polsce, poza rolnictwem i administracją w 2014 r. kosztowała pracodawcę średnio 8,4 euro - podał Eurostat.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zarobki w Polsce trzy razy mniejsze niż na Zachodzie. Ale skracamy dystans

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

8 kwi 2015 9:27


To trzy razy mniej niż przeciętnie płaci się w Unii. Taniej jest na Węgrzech, Łotwie, Litwie, w Rumunii i Bułgarii - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Jednak powoli skracamy dystans do Zachodu. W ostatnich dziesięciu latach koszty pracy urosły u nas o 75 proc., a w UE o 24,2 proc. Jeśli takie same tempo utrzyma się, to poziom UE osiągniemy w 2046 r. Przez ten czas będziemy więc nadal atrakcyjni dla inwestorów zagranicznych.

Jak wynika z danych Eurostatu, w ubiegłym roku Polak średnio zarabiał 6,8 euro na godzinę, a statystyczny pracownik Wspólnoty 18,6 euro - w tym ze strefy euro 21,6 euro.

Niewysokie płace i duże bezrobocie powodują, że Polska się wyludnia, gdyż dużo osób wyjeżdża za pracą za granicę, gdzie można dorobić się znacznie szybciej niż u nas. Dlatego za granicą przebywa już 2,2 mln rodaków - czytamy w gazecie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

3 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

irol polski 2015-04-08 16:54:42

obawiam sie ze wiecej niz trzy razy, zarobki podawane przez polski GUS sa zawyzone. Moim zdaniem pzrzebicie jest cztero albo pieciokrotnie. W moim zawodzie nawet wiecej. W niecaly tydzien zarabiam netto wiecej niz w polsce brutto miesiecznie... emigracje zarobkowo poecam kazdemu niech polscy prywaciarze podwijaja rekawy I biora sie do roboty [sorry nie mam polskich znakow]

razdwatrzy 2015-04-08 14:05:41

czas najwyzszy aby ten kraj stal sie bardziej innowacyjny a to jest mozliwe dzieki dobrym firmom takie jak atos

asf 2015-04-08 10:57:31

Ten kraj jest antyspoleczny, system feudalny,bez nadziei na normalnosc.