×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Zarobki w Polsce: Poufność wynagrodzeń jest na rękę pracodawcom?

  • Justyna Koc
    jk
  • 27 lis 2017 13:01

W Polsce, zgodnie z prawem, wynagrodzenia są kwestią poufną. Jednak czy oznacza to, że Polacy nie rozmawiają o swoich pensjach?

Zarobki w Polsce: Poufność wynagrodzeń jest na rękę pracodawcom?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• W Polsce wysokość zarobków pracowników jest tajna, a ich udostępnienie jest naruszeniem dóbr osobistych.

• Według badania Pracuj.pl 66 proc. mężczyzn i 71 proc. kobiet deklaruje, że w ich firmie wysokość wynagrodzenia jest informacją poufną.

• Pracownicy nieoficjalnie mówią o swoich zarobkach, na co według badania Pracuj.pl wskazuje 45 proc. pracujących Polaków (46 proc. mężczyzn i 41 proc. kobiet).

• W Polsce nieliczne firmy decydują się na oficjalną jawność wynagrodzeń, z kolei na transparentność płac mogą liczyć takie kraje jak Norwegia, Szwecja, Niemcy czy Wielka Brytania.

Zgodnie z faktem, że polskie prawo określa wysokość wynagrodzenia jako kwestię poufną, pracodawca nie może jej ujawniać - chodzi zarówno o dobra osobiste zatrudnionego, jak i informacje zaliczane do danych osobowych. Dlatego firma ma obowiązek chronić tę informację i m.in. dbać o to, aby pracownik miał dostęp tylko do swoich danych o wysokości pensji, ale nie znał np. informacji o wynagrodzeniach całego działu.

Jak wskazuje badanie Pracuj.pl, 66 proc. mężczyzn oraz 71 proc. kobiet deklaruje, że w ich firmie wysokość wynagrodzenia jest informacją poufną.

- Na mocy Kodeksu pracy, pracodawca ma nakaz szanowania dóbr osobistych pracownika, które są chronione prawnie. Co za tym idzie - rozpowszechnianie wysokości wynagrodzenia może być uznane za naruszeniem jego dóbr osobistych (a także danych osobowych) i wiązać się z odpowiedzialnością odszkodowawczą. Pracodawca nie może przekazywać również informacji o zarobkach pracownika nie tylko innym osobom zatrudnionym w firmie, ale także osobom trzecim. Od tej reguły są jednak pewne wyjątki – chociażby w przypadku postępowania komorniczego czy opłacania za pracownika składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - mówi Anna Kamińska, menedżer działu prawnego w grupie Pracuj.

Pracodawcy dbają o poufność wynagrodzeń

Wysokość wynagrodzenia bywa także wpisana jako kwestia poufna do regulaminu pracy danej firmy - wielu pracodawcom zależy, aby pracownicy nie wymieniali się między sobą tymi informacjami. Przede wszystkim mogłoby to prowadzić do konfliktów czy żądań wyrównania pensji przez osoby zarabiające mniej. Tymczasem firmy cenią sobie możliwość zróżnicowania zarobków ze względu na doświadczenie czy sukcesy danego pracownika.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zarobki w Polsce: Poufność wynagrodzeń jest na rękę pracodawcom?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA