Zarobki w największych miastach Europy. Na którym miejscu Warszawa?

Jak wynika z raportu szwajcarskiego banku UBS, mieszkańcy Zurychu i Genewy zarabiają przeciętnie dziewiętnaście razy więcej niż zatrudnieni w Kijowie czy Nairobi. Koszty życia w szwajcarskich miastach należą jednak również do najwyższych na świecie. Jak w tym rankingu plasuje się Warszawa?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zarobki w największych miastach Europy. Na którym miejscu Warszawa?

PODZIEL SIĘ


Autor: JP/mat.pras.

28 paź 2015 9:39


Według najnowszego raportu przygotowanego przez szwajcarski bank UBS, najdroższymi miastami na świecie są Nowy Jork, Zurych i Genewa. Poziom cen w tych metropoliach (uwzględniający koszyk 122 dóbr i usług) jest ponad dwa i pół razy wyższy niż w Bukareszcie, Kijowie czy Sofii.

Warszawa plasuje się w tym zestawieniu na 61. miejscu wśród 71 badanych metropolii, co świadczy o stosunkowo niskim poziomie kosztów życia w naszej stolicy.

Wskaźnik poziomu wynagrodzeń brutto w europejskich miastach (Nowy Jork = 100)

We wspomnianym raporcie analiza wynagrodzeń w wybranych miastach polega m.in. na porównaniu wskaźnika poziomu wynagrodzeń.

Miara ta obliczana jest na podstawie parytetu siły nabywczej pieniądza uwzględniającego poziom cen w danym mieście w stosunku do aktualnego kursu walut. Jako bazową wartość przyjęto poziom wynagrodzeń w Nowym Jorku równą 100.

Jak wynika z przedstawionych statystyk, w I połowie 2015 roku najwyższe wynagrodzenia brutto otrzymywali mieszkańcy Zurychu, Genewy i Luksemburga, wyprzedzając tym samym nowojorczyków.

W Warszawie wskaźnik wynagrodzeń brutto był o ponad 108 punktów niższy niż w Zurychu i wyniósł tylko 23,2 proc. nowojorskiego wskaźnika. Na ostatniej pozycji w rankingu znalazł się Kijów z wynikiem 6,1 - tuż za Nairobi i Dżakartą.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.