Zarobki w MLM: 99 proc. pracowników zarabia na 1 proc.

• Według statystyk amerykańskich sieci marketingu wielopoziomowego (multi-level marketing) większość ich pracowników... nie zarabia.
• W Polsce zarobki w sieciach kosmetycznych, np.  w Avonie lub Oriflame, z reguły nie przekraczają kilkuset złotych miesięcznie.
• Pomimo tego rekruterom MLM udaje się werbować i motywować wielu pracowników, co może być inspiracją dla specjalistów z innych branż.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zarobki w MLM: 99 proc. pracowników zarabia na 1 proc.

PODZIEL SIĘ


Autor: Jakub Prokop

20 cze 2016 7:36


Marketing wielopoziomowy (ang. multi-level marketing, MLM) pozwala budować osobiste struktury współpracowników, od których obrotu otrzymuje się dodatkowe prowizje. W założeniu wymaga ciężkiej pracy na początku, która owocuje profitami z rozbudowanej sieci w przyszłości. W rzeczywistości niewiele osób osiąga ten pułap.

Według Polskiego Stowarzyszenia Sprzedaży Bezpośredniej do organizacji tego rodzaju należy ok. 1 mln Polaków, a branża generuje blisko 3 mld zł obrotów. Zdecydowana większość sprzedawców zajmuje się kosmetykami. Ok. 85 proc. sprzedawców traktuje sprzedaż jako zajęcie dodatkowe, co wiąże się z faktem, że niemal 90 proc. osób pracujących w sprzedaży bezpośredniej to kobiety, które – częściej niż mężczyźni – godzą pracę zarobkową z prowadzeniem domu i opieką nad dziećmi.

Według danych PSSB 90 proc. firm z branży sprzedaży bezpośredniej to firmy MLM, a tylko 10 proc. to firmy jednopoziomowe.

Na tej podstawie sporządzono wykres zależności deklarowanych zarobków od poświęconego czasu sprzedawców. Wynika z niego, że realne szanse (powyżej jednej trzeciej) na zarobki powyżej 1500 zł miesięcznie zaczynają się od 72 godzin tygodniowo.

Deklarowane zarobki brutto a czas pracy. (Źródło: PSSB) Deklarowane zarobki brutto a czas pracy. (Źródło: PSSB)

– W Polsce z systemami MLM zetknęło się mnóstwo osób – klientów. Zajmowało się tym w ciągu ostatnich 23 lat na pewno kilka milionów osób, a ok. 800 tys. podobno żyje z tego nieźle. Natomiast kilka tysięcy żyje bardzo dostatnio. Źródła na świecie podają, że za 2011 r. globalne obroty DS/MLM wyniosły ok. 114 mld dolarów. W samych Stanach Zjednoczonych jest to zajęcie ok. 60 mln ludzi. Mogę jednak się mylić, bo szczegółów i faktycznych danych pewnie nie zna nikt – powiedział dla addwork24 Andrzej Różycki zajmujący się od 1991 r. marketingiem sieciowym związanym ze zdrową czekoladą.

 

Można często spotkać się ze stwierdzeniami, że na MLM nie zarabiają osoby, które nie pracują. W odpowiedzi na to pytanie Robert FitzPatrick, autor książki „False Profits”, na temat marketingu wielopoziomowego sporządził raport z działań takich firm jak Amway/Quixtar czy Herbalife. Według jego danych 99 proc. dystrybutorów sieci MLM zarabia zaledwie kilka dolarów tygodniowo.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Slawomir 2018-02-21 17:30:20

Ech te statystyki :D W MLM Panie Jakubie Prokop nie wszyscy pracują zarobkowo i też dla nie których to dodatek do pensji lub traktujących to jako główne zródło utrzymania.