×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Praca i zarobki w IT w 2020 roku. Dane i bezpieczeństwo w cenie

  • Justyna Koc
    jk
  • 15 lut 2021 12:00

Na najwyższe wynagrodzenie w 2020 r. mogli liczyć specjaliści od cyberbezpieczeństwa oraz Big Data - średnio od 16 tys. zł netto do nawet ponad 22 tys. zł netto na kontrakcie B2B - wynika z raportu No Fluff Jobs „Rynek pracy w IT w 2020 roku”.

Praca i zarobki w IT w 2020 roku. Dane i bezpieczeństwo w cenie
Specjalistom Business Intelligence, Backend, Frontend i Fullstack pracodawcy oferują pensje średnio między 10 tys. zł a 15 tys. zł brutto (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Wśród oferowanych przez pracodawców form zatrudnienia niepodzielnie króluje kontrakt B2B - taka propozycja pojawia się jako jedna z opcji do wyboru w 3/4 ogłoszeń publikowanych na portalu No Fluff Jobs.
  • Średnio na B2B informatyk może zarobić od 13 do 18 tys. zł netto.
  • Na najwyższe wynagrodzenie w 2020 r. mogli liczyć specjaliści security oraz zarządzania zbiorami danych - średnio od 16 do nawet ponad 22 tys. zł netto na kontrakcie B2B.

W pierwszym kwartale 2020 r. wydawało się, że pandemia boleśnie uderzy w rynek IT. W marcu tego roku liczba ogłoszeń na polskim portalu rekrutacyjnym No Fluff Jobs, dedykowanym branży IT, który wymaga publikacji widełek wynagrodzeń w każdej ofercie pracy, spadła aż o 13 proc. w stosunku do lutego.

Stagnacja nie trwała jednak długo - w czerwcu rynek zanotował odbicie, a od września liczba ogłoszeń zaczęła rosnąć z miesiąca na miesiąc. Miniony rok portal zamknął 1,9 mln użytkowników - o 18 proc. więcej niż w 2019 r. - i z bilansem 24 mln odsłon, co w stosunku do 2019 r. stanowi wzrost o 17 proc.

Firmy stawiają na doświadczenie

Obecnie pracodawcy szukają specjalistów z praktyką. Spośród wszystkich ofert pracy w 2020 roku 49 proc. było kierowanych do osób z dużym doświadczeniem (tzw. seniorzy), 46 proc. ze średnim (midzi) i tylko 5 proc. do osób rozpoczynających karierę w IT (juniorzy).

- Pandemia wpłynęła na problemy firm z płynnością finansową, wymusiła błyskawiczną transformację cyfrową w organizacjach i zamieszała także na rynku pracy - komentuje Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs.

- Rynek pracy IT lekko się „zapadł” w drugim kwartale roku, a firmy postawiły na doświadczenie. Jeszcze większego znaczenia nabrały jakość i wydajność. W rezultacie trudniejszy start mieli najmniej doświadczeni, czyli juniorzy. Dużo lepiej sytuacja prezentowała się pod koniec roku, gdy branża IT wróciła na właściwe tory i rynek zdecydowanie „odżył”, a liczba ofert na No Fluff Jobs osiągnęła rekordowy poziom. By sprostać zapotrzebowaniu na specjalistów IT, firmy będą musiały otworzyć się na pracowników z Europy Wschodniej i Azji. Będzie to wyzwanie nie tylko w wymiarze komunikacyjnym i kulturowym, lecz przede wszystkim organizacyjnym - dodaje Bujok.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Praca i zarobki w IT w 2020 roku. Dane i bezpieczeństwo w cenie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA