Zarobki tłumaczy szybują w górę

Czy opłaca się znać języki? Przekonajcie się i sprawdźcie wyniki najnowszego Raportu Płacowego "Wiosna 2014" przeprowadzonego przez Advisory Group Test Human Resources.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zarobki tłumaczy szybują w górę

PODZIEL SIĘ


Autor: Justyna Koc

www.raportplacowy.pl

1 sie 2014 7:33


Z Raportu Płacowego "Wiosna 2014" Advisory Group Test Human Resources wynika, że w porównaniu do jesieni 2013 r. wynagrodzenia tłumaczy poszły w górę. Obecnie osoby, które dokonują tłumaczeń pisemnych i ustnych zarabiają więcej o 442 zł brutto - średnio 4899 zł brutto na miesiąc.

Jedna czwarta tłumaczy może pochwalić się zarobkami przekraczającymi 5473 zł brutto. Nie wszyscy jednak mają tak dobrze. 25 proc. osób na tym stanowisku zarabia nie więcej niż 3552 zł brutto.

Od czego są uzależnione pensje tłumaczy?

- W nasyconej nowoczesnymi technologiami erze globalizacji, każdy wysokiej klasy specjalista, który nie boi się wyzwań i szans oraz aktywnie ich poszukuje, biegle posługuje się narzędziami CAT, pracuje nad samorozwojem oraz jest gotowy do elastycznej współpracy może zarobić więcej - mówi Arturs Peha, commercial proxy z firmy Skrivanek.

- Najlepiej jeśli taki specjalista zna więcej niż jeden język obcy, posiada uprawnienia tłumacza przysięgłego oraz umie przyjąć konstruktywne uwagi i potraktować je jako element rozwoju zawodowego - dodaje.

Arturs Peha twierdzi, że najlepiej zarabiają tłumacze język angielskiego, niemieckiego, francuskiego i rosyjskiego.

- Ich rynek jest większy, a tym samym mogą one zapewnić sobie stabilny popyt na oferowane usługi. Z drugiej strony, konkurencja jest tu silniejsza, co bezpośrednio przekłada się na stawki i osiągany dochód - wyjaśnia.

- Specjaliści od języków rzadkich mają tu przewagę w postaci wyższych stawek, jednak w tym przypadku nie da się łatwo przewidzieć zapotrzebowania rynku na tłumaczenie. Z tego względu osoby specjalizujące się w mniej popularnych językach traktują tłumaczenie jako dodatkowe źródło dochodu i dodatkowy zawód lub współpracują z wieloma klientami czy agencjami - tłumaczy Peha.

*Raport płacowy AG Test HR „Wiosna 2014” powstał w oparciu o dane płacowe z 411 przedsiębiorstw

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Stacho 2014-12-10 12:38:04

akurat agencja, z której pochodzi wypowiadający pan "commercial proxy" (wtf???) ma wśród tłumaczy w temacie stawek opinię jak najgorszą .