PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Zarobki rosły wolniej, więc presja płacowa może słabnąć

  • Autor: PAP/JP
  • 21 cze 2022 13:55

Majowe dane o wynagrodzeniach okazały się niższe od rynkowych oczekiwań po raz pierwszy od stycznia, można to interpretować jako obniżenie ryzyka narastania presji płacowej w gospodarce narodowej - ocenili analitycy PKO BP.

Zarobki rosły wolniej, więc presja płacowa może słabnąć
W maju wzrost płac w sektorze przedsiębiorstw był słabszy od oczekiwań po raz pierwszy od danych za styczeń (fot. Shutterstock)
REKLAMA

Zaznaczyli, że dynamika realnych płac rok do roku spadła poniżej zera po raz pierwszy od kwietnia-maja 2020, a wcześniej od okresu silnego spowolnienia gospodarczego w 2012. "Jednocześnie dodatnia pozostaje realna dynamika funduszu płac, co w połączeniu ze zmianami podatkowymi od lipca daje pewne podstawy do wzrostu konsumpcji" - ocenili ekonomiści.

Zwrócili uwagę, że utrzymuje się dotychczasowa struktura branżowa podwyżek płac - najsilniejsze (23,5 proc. rdr) występują w transporcie i gospodarce magazynowej, co wynika przede wszystkim ze zmian regulacyjnych. Tylko nieznacznie wolniej rosną płace w rolnictwie (22,4 proc. rdr) oraz w branżach zmagających się z brakiem pracowników, którzy opuścili je w okresie pandemicznych restrykcji - kulturze, rozrywce i rekreacji (17,5 proc. rdr) oraz HoReCa (16,5 proc. rdr). W dwóch ostatnich branżach firmy szczególnie często sygnalizują, że wysokie koszty zatrudnienia są barierą rozwoju - zauważyli analitycy PKO BP.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak podkreślili, w maju wzrost płac w sektorze przedsiębiorstw był słabszy od oczekiwań po raz pierwszy od danych za styczeń, co - zdaniem analityków - można interpretować jako obniżenie ryzyka narastania presji płacowej w gospodarce narodowej.

"Tempo wzrostu płac w pozostałych segmentach (sfera budżetowa i mikroprzedsiębiorstwa) pozostaje niższe niż w sektorze przedsiębiorstw, a jednocześnie nie widzimy istotnych możliwości ich przyspieszenia (poza zaproponowaną podwyżką płacy minimalnej w 2023 o 14,6 proc. rdr)" - wskazali ekonomiści.

Odnosząc się do danych o zatrudnieniu, zwrócili uwagę, że w ciągu miesiąca zatrudnienie spadło o 5,2 tys., nieco głębiej od wzorca sezonowego.

"Dane sugerują, że rosnąca aktywność zawodowa uchodźców z Ukrainy nie jest widoczna w miesięcznych danych z rynku pracy (zapewne pracują w rolnictwie, małych jednostkach lub na umowy zlecenie). Według MRiPS już 240 tys. uchodźców pracuje na podstawie specustawy, co wskazuje, że pracuje już aż 43,8 proc. uchodźców w wieku produkcyjnym. Jednocześnie według ZUS na koniec maja liczba ubezpieczonych obcokrajowców wyniosła 990,5 tys." - zaznaczyli analitycy.

Dodali, że obecność uchodźców i szybki wzrost ich aktywności zawodowej łagodzi napięcia na krajowym rynku pracy.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zarobki rosły wolniej, więc presja płacowa może słabnąć

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA