Zarobki prezesów: Kobieta po raz pierwszy w top 10

Zarobki wśród najwyższej kadry zarządzającej rosną powoli. Rośnie też różnica pomiędzy zarobkami mężczyzn i kobiet w zarządach spółek giełdowych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zarobki prezesów: Kobieta po raz pierwszy w top 10

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

16 paź 2015 7:51


Poziom wynagrodzeń najwyższej kadry zarządzającej jest odzwierciedleniem sytuacji gospodarczej i wyników spółek, które kolejny rok utrzymują się na stabilnym poziomie. Łączne wynagrodzenie krótkoterminowe osób zarządzających spółkami wzrosło w 2014 r. przeciętnie o ok. 3 proc. w stosunku do 2013 roku.

Obserwowana już w poprzednich latach stabilizacja dotyczy nie tylko poziomów, ale także struktury pakietu wynagrodzeń krótkoterminowych członków zarządów największych spółek giełdowych. Udział płacy zasadniczej i premii w całkowitym pakiecie wynagrodzeń krótkoterminowych pozostaje na podobnym poziomie, choć zauważalny jest spadek udziału premii do 25 proc.

Kobieta po raz pierwszy w „Top 10” najlepiej zarabiających prezesów

W 2014 roku w pierwszej dziesiątce najlepiej płacących branż znajdują się praktycznie te same sektory, co w latach ubiegłych. Liderem pod względem wysokości przeciętnego wynagrodzenia krótkoterminowego członków zarządu od lat pozostaje branża mediowa (w tym roku formalnie na drugim miejscu za sektorem drzewnym, reprezentowanym jednak jedynie przez dwie spółki).

W pierwszej piątce uplasowała się także branża telekomunikacyjna i ubezpieczeniowa (jednak występowała z pojedynczymi reprezentantami w badanej grupie) oraz banki.

Przeciętne wynagrodzenie dziesięciu najlepiej zarabiających prezesów za rok 2014 jest blisko czterokrotnie wyższe od średniej wśród prezesów zarządów w całej badanej próbie. Maksymalne wynagrodzenie wypłacone prezesowi zarządu, tj. ok. 8,13 mln zł w roku 2014, pozostało na zbliżonym poziomie do roku 2013 (ok. 8,10 mln zł). Pierwszy raz w rankingu „Top 10” najlepiej zarabiających prezesów znalazła się kobieta.

Kto znalazł się w pierwszej 10 prezesów, którzy w 2014 r. zarobili najwięcej?

10. Cezary Stypułkowski, prezes mBanku zarobił 3 mln 350 tys. zł
9. Maciej Formanowicz, prezes firmy Forte (producent mebli) zarobił 3 mln 630 zł
8. Joao Bras Jorge, prezes banku Millennium zarobił 3 mln 740 tys. zł
7. Małgorzata Kołakowska, prezes ING BSK, zarobiła 3 mln 850 tys. zł
6. Richard Gaskin, prezes banku BPH zarobił 4 mln 40 tys. zł
5. Dominik Libicki, prezes Cyfrowego Polsatu zarobł 4 mln 700 tys. zł
4. Dariusz Orłowski, prezes spółki Wawel zarobił 6 mln 930 tys. zł
3. Luigi Lovaglio, prezes banku Pekao zarobił 7 mln 170 tys. zł

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.