PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Zarobki Polaków znacząco wzrosły przez 20 lat. Ponad połowa z nas jest zadowolona z pensji

  • Autor: MN
  • 28 cze 2017 12:01

W 1997 roku średnie wynagrodzenie brutto wynosiło zaledwie 1062 zł. Dziś jest to 4354 zł. Polacy jednak więcej wydają. Częściej też gromadzą oszczędności.

Zarobki Polaków znacząco wzrosły przez 20 lat. Ponad połowa z nas jest zadowolona z pensji
57 proc. Polaków jest zadowolonych ze swojej sytuacji finansowej. (fot. Flickr/Frits Ahlefeldt-Laurvig)
REKLAMA

• Zarobki wzrosły czterokrotnie, oszczędności siedmiokrotnie, a ceny tylko dwukrotnie – tak w skrócie firma Provident Polska podsumowuje ostatnie 20 lat w portfelach Polaków.

• Coraz więcej konsumujemy, ale i coraz więcej oszczędzamy. Na swoje przyjemności przeznaczamy przeciętnie 14 proc. miesięcznych dochodów, zaś na oszczędności jedną dziesiątą tego, co zarabiamy.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Widać też korelację oczekiwań względem wynagrodzenia z poziomem wykształcenia i obecnymi zarobkami – 51 proc. Polaków zadowoliłoby się wynagrodzeniem w wysokości 2-4 tys. zł na rękę.

– W ciągu minionych dwóch dekad nastąpił olbrzymi progres, jeśli chodzi o sytuację finansową i stopę życiową Polaków, co widać także na rynku pożyczkowym. Zmieniły się cele, na jakie zaciągamy pożyczki. Coraz rzadziej są to pilne wydatki, coraz częściej pieniądze te służą sfinansowaniu bardziej aspiracyjnych celów – mówi Katarzyna Szerling, członek zarządu firmy pożyczkowej Provident Polska, z której usług skorzystały już ponad 4 mln klientów. – Wierzymy w plany naszych klientów i cieszymy się, że możemy ich wspierać w realizacji coraz bardziej ambitnych celów, które podnoszą jakość ich codziennego życia – dodaje.

Zarobki i wydatki w górę

W 1997 roku średnie wynagrodzenie brutto wynosiło zaledwie 1062 zł. Dziś jest to 4354 zł. Ceny – mierzone inflacją – wzrosły w tym czasie niespełna dwukrotnie, co oznacza, że stać nas na coraz więcej. I chętnie z tego korzystamy.

- Średnie wydatki na osobę 20 lat temu wynosiły ok. 430 zł miesięcznie. Gdybyśmy skorygowali tę kwotę tylko o inflację otrzymalibyśmy ok. 800 zł, tymczasem obecne wydatki – jak pokazują oficjalne dane GUS – oscylują na poziomie ok. 1130 zł na osobę miesięcznie. To wyraźny dowód na wzrost konsumpcji. Zmieniła się także struktura naszych wydatków – ocenia Anna Karasińska, ekspert ds. badań rynkowych w Provident Polska.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zarobki Polaków znacząco wzrosły przez 20 lat. Ponad połowa z nas jest zadowolona z pensji

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA