PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Zarobki Polaków o 25-30 proc. w górę? PiS ma pomysł

W przyszłym tygodniu zostanie zaprezentowany projekt, który obniży pozapłacowe koszty pracy i podniesie zarobki Polaków o 25-30 proc. - zapowiedział Adam Abramowicz, poseł PiS i przewodniczący Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego.

 • Autor: jm/PAP
 • 15 kwi 2017 15:24
Zarobki Polaków o 25-30 proc. w górę? PiS ma pomysł
Adam Abramowicz, poseł PiS zapowiada, że jest pomysł jak zwiększyć wynagrodzenia Polaków bez obciążenia pracodawców. (fot. PTWP)
REKLAMA

• PiS proponuje obniżenie pozapłacowych kosztów pracy o 25-30 proc. Różnica miałaby zostać w kieszeni pracownika, dzięki czemu zarabiałby więcej.

• Zamiast ośmiu podatków firma płaciłaby jeden - 25 proc. od całego funduszu płac.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Projekt przewiduje również obniżenie składki ZUS do 550 zł.

Adam Abramowicz przypomniał, że rząd zadeklarował, iż chce, aby poziom zarobków Polaków szybko zbliżył się do poziomu zarobków w Europie Zachodniej przy jednoczesnym uproszczeniu systemu podatkowego. Poseł wyjaśnił, że w przyszłym tygodniu kierowany przez niego z wraz z Koalicją "Polacy na rzecz sprawiedliwych podatków" zaprezentuje projekt zmian, które wychodzą naprzeciw tym celom.

Abramowicz powiedział, że dziś pozapłacowe koszty pracy są bardzo wysokie, wynoszą ponad 60 proc. - My proponujemy obniżenie tych kosztów do 25-30 proc. Różnica zostanie w kieszeni pracownika (...), koszty dla pracodawcy pozostaną na takim samym poziomie jak obecnie (...). To będą podwyżki dość znaczące. Ktoś, kto zarabia dziś na rękę np. 3 tys. zł po zmianach otrzymałby 3 tys. 750 zł - poinformował poseł.

Jeden podatek zamiast ośmiu

Taki system byłby dużo prostszy niż obecny, bowiem dziś pracodawcy płacą składki z ośmiu różnych tytułów, składają trzy przelewy do ZUS i przelew do urzędu skarbowego.

- Tu zasada byłaby prosta - firma płaciłaby jeden podatek w wysokości 25 proc. od całego funduszu płac, co wiązałoby się z wykonaniem obowiązków podatkowych za pracowników wobec państwa - powiedział. Dodał, że zapowiadane propozycje przewidują, że umowy zlecenia i umowy o dzieło byłyby podobnie opodatkowane.

Poseł przyznał, że zmiana wiązałaby się z ubytkiem dochodów państwa, dlatego też planowane są regulacje, które zbilansują system. - Po drugiej stronie równania proponujemy zreformowanie podatku dochodowego. Dziś z CIT budżet otrzymuje ok. 30 mld zł, co jest bardzo niską kwotą patrząc na obroty firm. Są korporacje, które w Polsce nie płacą latami podatku, głównie zagraniczne, ale także krajowe (...). My proponujemy prosty, powszechny, uczciwy podatek - jeden dla wszystkich - powiedział.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Zarobki Polaków o 25-30 proc. w górę? PiS ma pomysł

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Peciontko 2017-04-18 10:55:32

  Państwo zrobi obywatelowi lepiej, a prywaciaż i tak przeliczy to na swoje. Wątpię aby prywaciaż miał dać każdemu więcej o 700PLN. Raczej zatrzyma to dla siebie. Lawirować będą premią. Państwo da 700 a prywaciaż zabierze z premii 700 i wyjdzie na plus, a obywatel zostanie orobiony o 700. Nie wiem jak ta ustawa wygląda, ale musieli by jakoś tak zrobić aby Prywaciarz nie mógł lawirować tymi pieniędzmi i musiał je dać pracownikowi. Jeśli nie to to nie ma sensu. PS: proszę bez obelg, ja tylko głośno myslę i włączam się do dyskusji

 • Do pracownik 2017-04-15 19:42:24

  PIP powinien

 • Pracownik 2017-04-15 16:47:47

  A kto zagwarantuje, że prywaciarze nie okradną pracowników jak zawsze?

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA