PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Zarobki Polaków ciągle rosną. Ile muszą pracować na zakup mieszkania?

  • Justyna Koc
    jk
  • 27 wrz 2019 10:17

Na zakup lokum o powierzchni 50 metrów kwadratowych trzeba przeznaczyć ok. 99 pensji netto, czyli zarobki z przeszło 8 lat. Dużo? Dla porównania przed 2012 r. na zakup lokum o tej samej powierzchni musielibyśmy przeznaczyć równowartość 120 wynagrodzeń.

Zarobki Polaków ciągle rosną. Ile muszą pracować na zakup mieszkania?
Raport Expandera i Rentier.io pokazuje, że w drugim kwartale 2019 r. w stosunku do poprzedniego okresu odnotowano wzrost cen mieszkań na poziomie 3,5 proc. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • W 2007 r., w czasie poprzedniego boomu na rynku nieruchomości potrzeba było aż 180 miesięcznych pensji na zakup mieszkania.
  • Teraz potrzeba 99 pensji - mniej więcej tyle samo co w 2013 r., kiedy ceny mieszkań były znacznie niższe.
  • Jak jednak zaznacza Jarosław Sadowski z ZFPF, jeśli ktoś nie otrzymał znacznej podwyżki wynagrodzenia, to jego szanse na kredyt spadły.

Według badania GfK Purchasing Power Europe 2018 średnia siła nabywcza w Polsce w 2018 r. wyniosła 7228 euro na mieszkańca, czyli mniej więcej połowę średniej europejskiej. Wskaźnik ten, obrazujący realną wartość pieniądza pokazuje, że pod względem finansów możemy pozwolić sobie na mniej niż statystyczny Europejczyk. Mimo że nasza siła nabywcza jest niższa niż przeciętna w Europie, to wciąż rośnie. Od 2017 r. odnotowano wzrost w tym obszarze aż o 518 euro. Jest on spowodowany m.in. wzrostem zarobków w naszym kraju.

Największą siłą nabywczą dysponują mieszkańcy Warszawy, o 87 proc. wyższą od średniej krajowej, wynoszącej jednocześnie niemal 95 proc. średniej europejskiej.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Kłopoty finansowe pracodawcy mogą pozbawić pracownika kredytu

- Za siłę nabywczą odpowiada  w dużej mierze poziom zarobków. Wspomniany wskaźnik i ceny mieszkań to naczynia połączone. Jego wzrost i wzrost wynagrodzeń napędzają wzrost cen na rynku nieruchomości. Ci, którzy dyktują na nim stawki, wiedzą, że w takiej sytuacji kupujących stać na więcej, dlatego podnoszą ceny – komentuje Ewa Kozłowska, ekspert Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF), Gold Finance.

Ceny mieszkań rosną

Raport Expandera i Rentier.io pokazuje, że w drugim kwartale 2019 r. w stosunku do poprzedniego okresu odnotowano wzrost cen mieszkań na poziomie 3,5 proc. Jednak w porównaniu do poziomu sprzed roku, w większości miast analizowanych w zestawieniu, ceny ofertowe podniosły się o ponad 10 proc.

- Do niedawna ceny mieszkań niemal nieustannie rosły. W maju i czerwcu wzrosty jednak ustały i zatrzymały się na wcześniejszym, czyli dość wysokim poziomie. Obecnie trudno jeszcze ocenić czy to już koniec boomu na rynku, czy tylko chwilowa przerwa przed dalszymi zwyżkami. Na rozstrzygnięcie musimy poczekać przynajmniej do jesieni – zauważa Jarosław Sadowski, ekspert ZFPF, Expander Advisors.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zarobki Polaków ciągle rosną. Ile muszą pracować na zakup mieszkania?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA