Zarobki Polaków bez tajemnic

Wynagrodzenia w firmach polskich i zagranicznych bywają bardzo różne, a największe dysproporcje obserwuje się w przypadku stanowisk z najwyższych szczebli hierarchii organizacyjnej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zarobki Polaków bez tajemnic

PODZIEL SIĘ


Autor: jk/ mat. pras.

15 lis 2015 11:47


Dyrektorzy generalni z firm zagranicznych otrzymują wynagrodzenie całkowite o 35 proc. wyższe niż w firmach polskich. Różnicę przekraczającą 30 proc. odnotowano także na poziomie dyrektorów jednostek biznesu oraz dyrektorów pionów- wynika z raportu płacowego Sedlak & Sedlak 2015.

Wśród pracowników fizycznych, wsparcia i specjalistów, wynagrodzenia całkowite różnią się w mniejszym stopniu – od kilku do maksymalnie dwudziestu procent.

Wynagrodzenie a wielkość firmy

Raport płacowy Sedlak & Sedlak 2015 prezentuje również wynagrodzenia w firmach różnej wielkości, przy czym wielkość firmy definiowana jest na dwa sposoby: poprzez wielkość zatrudnienia oraz wielkość rocznych przychodów. Jeżeli chodzi o wielkość zatrudnienia, to w analizach rozróżniono trzy grupy zakładów: do 200 pracowników, od 201 do 1 000 pracowników i zatrudniające powyżej 1 000 pracowników.

Ocena stawek płac z tej perspektywy zwraca przede wszystkim uwagę na występowanie niewielkich różnic w przypadku firm średnich i największych oraz widocznie niższe płace w firmach mniejszych. Ze względów oczywistych jest to zauważalne przede wszystkim na szczeblach kierowniczych i dyrektorskich. W przypadku stanowisk z niższych poziomów, zjawisko to traci na sile, a nawet zanika.

Przychody firmy a wynagrodzenie

Kryterium wielkości przychodów dzieli z kolei uczestników badania na kategorie firm osiągających roczne przychody: do 100 mln zł, od 101 do 1 000 mln zł i powyżej 1 mld zł. W tym przypadku, na większości poziomów, wynagrodzenia w firmach należących do pierwszej i drugiej grupy są do siebie podobne, a swoją wysokością wyróżniają się kwoty wypłacane pracownikom z firm o przychodach przekraczających 1 mld zł.

I tak, na przykład, wynagrodzenia całkowite pracowników fizycznych początkujących to odpowiednio 2 489 zł, 2 577 zł i 2 831 zł. W przypadku starszych specjalistów odnotowano wartości rzędu 6 150 zł, 6 488 zł i 7 102 zł. Warto zwrócić uwagę na płace całkowite dyrektorów generalnych i dyrektorów pionów, którzy w firmach o najwyższych przychodach zarabiali odpowiednio 73 901 zł i 42 033 zł.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.