Zarobki na kontrakcie wyższe niż na umowie?

• Wynagrodzenie całkowite pracownika contractingowego jest od kilkunastu do kilkudziesięciu procent wyższe niż pracownika na umowie o pracę – wynika z danych firmy Sedlak&Sedlak.
• Tendencja ta jest szczególnie widoczna w branży IT.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zarobki na kontrakcie wyższe niż na umowie?

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

28 wrz 2016 13:56


Jak wynika z najnowszego raportu płacowego firmy Sedlak&Sedlak, wynagrodzenie całkowite pracownika contractingowego jest od kilkunastu do kilkudziesięciu procent wyższe niż w przypadku zatrudnienia na umowę o dzieło czy umowę o pracę.

Przykładowo, starszy specjalista IT w zatrudniony na umowę o pracę zarobi średnio nieco ponad 8 tys. zł, podczas gdy ten współpracujący z firmą na zasadach contractingu – ok. 11 tys. zł miesięcznie.

– Młodzi pracownicy IT wiedzą, że ich wartość rośnie wraz z ilością zrealizowanych projektów, a z biegiem lat przybywa zobowiązań i pojawia się potrzeba stabilizacji. Dlatego z roku na rok obserwujemy coraz większe zainteresowanie contarctingiem ze strony młodych kandydatów – mówi Anna Błaszkiewicz, menedżer w Relyon Recruitment & IT Services, firmie zajmującej się outsourcingiem pracowników IT.

Różnorodne projekty u jednego pracodawcy

Contracting to elastyczna forma współpracy pomiędzy firmą a specjalistą IT. Pracownik nie podpisuje umowy bezpośrednio z organizacją, w której będzie pracował, ale z agencją specjalizującą się w outsourcingu, która oddelegowuje go do pracy na czas trwania projektu. Zazwyczaj czas współpracy wacha się od kilku do kilkunastu miesięcy, więc specjaliści mają możliwość zdobycia różnorodnego doświadczenia przy realizacji projektów dla podmiotów z różnych branż.

– Współpracując z agencją, osoba poszukująca pracy ma możliwość dotarcia ze swoją kandydaturą do znacznie szerszego grona potencjalnych pracodawców, niż gdyby robiła to na własną rękę. Jako agencja wiemy też, jakie są oczekiwania odnośnie danego stanowiska, dlatego jeszcze przed rozmową kwalifikacyjną w firmie możemy odpowiednio przygotować kandydata, również w zakresie kompetencji miękkich, dzięki czemu zwiększamy jego szansę na zatrudnienie – podkreśla Anna Błaszkiewicz.

Ciągłość zatrudnienia

Pracownik, który zostanie zatrudniony w formie contractingu, w zależności od potrzeb pracodawcy, może z czasem dołączyć do zespołu firmy lub podjąć się realizacji kolejnego projektu dla innej organizacji. Agencje zajmujące się outsourcingiem pracowników IT nie tylko pomagają specjalistom IT w podjęciu pracy, ale również dbają o jego ciągłość zatrudnienia.

– To bardzo elastyczna forma współpracy, która umożliwia pracownikowi wybór najlepszej dla niego drogi rozwoju zawodowego. Wiemy, że po ustalonym okresie reprezentowany przez nas specjalista IT, będzie znów dostępny na rynku pracy, dlatego odpowiednio wcześniej spotykamy się z nim, przedstawiamy kolejne dostępne stanowiska dostosowane do poziomu jego zmieniających się kwalifikacji. Dlatego z contractingu korzystają nie tylko młodzi absolwenci kierunków informatycznych, ale również doświadczeni specjaliści IT, obejmujący stanowiska menedżerskie czy kierownicze – dodaje Anna Błaszkiewicz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.