Zarobki: Kiedy Polacy dogonią Wielką Brytanię?

Sprawdźcie, kiedy Polska dogoni Wielką Brytanię pod względem wysokości płac.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zarobki: Kiedy Polacy dogonią Wielką Brytanię?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk\mat. pras.

22 lut 2016 10:03


Średnie wynagrodzenie w Polsce w 2014 roku wyniosło w przeliczeniu 889 euro. To prawie czterokrotnie mniej niż wyniosła w tym samym czasie przeciętna płaca w Wielkiej Brytanii, czyli 3406 euro brutto miesięcznie. Kiedy uda nam się dogonić, pod względem wysokości płac, Zjednoczone Królestwo?

Zakładając, że średnioroczny wzrost wynagrodzeń w Polsce będzie wynosił stale 3 proc. przez kolejne lata, a w Wielkiej Brytanii będzie utrzymywał się na poziomie 1,5 proc., płace w obu państwach wyrównają się po ponad 91 latach. Natomiast, jeżeli zarobki Polaków będą rosły w tempie 3 proc. rocznie, a pensje Brytyjczyków będą na stałym poziomie, dogonimy ich po ponad 45 latach - wynika z analizy Sedlak&Sedlak.

Czytaj też: Wielka Brytania, świadczenia socjalne: Zasiłki przyciągają migrantów

Jak szybko musiałyby rosnąć nasze wynagrodzenia, aby polskie i brytyjskie płace wyrównały się po 15 latach? Zakładając, że wynagrodzenia w ojczyźnie Szekspira będą rosły przeciętnie o 1,5 proc. rocznie, nasze płace musiałyby rosnąć w tempie 11 proc. rocznie. Przy hipotezie, że wynagrodzenia Brytyjczyków nie będą wzrastać, aby przeciętne wynagrodzenie Polaków po 15 latach wyniosło 3400 euro, nasze płace musiałyby rosnąć o 9,4 proc. rocznie.

Czytaj też: Wielka Brytania dla Polaków już nie jest tak atrakcyjna

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Marek 2016-02-24 22:18:55

Po przeczytaniu komentarza Kazika w sumie nic bym więcej nie dodał.

Kazik 2016-02-24 12:05:53

Hahahahhaa, polszczajca chujniajca chce dogonić zarobki krajów cywilizowanych??? w jaki sposob? zapożyczyć sie na 1000 lat i rozdać plebsowi kase? kurwajca chujniajca biedajca nie ma nic. ani przemysłu ani sektora finansowego. Z czego sie pytam ta kurwacja chce miec pieniądze? jaka jest jedna polszczychujska firma ktora moze konkurować z vw, microsoftem, bp, czy P&G... nie ma nie było i nie bedzie. kurwajca biedajca bedzie zawsze oborą tanich roboli i tanich prostytutek