×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Zarobki członków rad nadzorczych wzrosły aż o 20 proc.

  • Justyna Koc
    jk
  • 16 lip 2019 13:48

Z analizy firmy Sedlak&Sedlak wynika, ze mediana wynagrodzeń osób zasiadających w radach nadzorczych (RN) spółek notowanych na GPW w 2018 roku wyniosła 47 tys. zł rocznie. Jest to wzrost niemal o 20 proc. w stosunku do roku poprzedniego.

Zarobki członków rad nadzorczych wzrosły aż o 20 proc.
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Jak wynika z analizy firmy Sedlak&Sedlak, w 2018 roku najwyższe wynagrodzenie otrzymał przewodniczący rady nadzorczej Comp.
  • Z kolei najwyżej opłacaną branżą w radach nadzorczych w 2018 roku była telekomunikacja, która w tym roku wyprzedziła nawet banki. 
  • Najniższe wynagrodzenia otrzymali natomiast członkowie rad w firmach z branży gier, mediów i działalności inwestycyjnej.

Od października 2017 znacząco zmieniły się wymagania co do kształtowania komitetów audytu w radach nadzorczych. Zmiany te mogły pociągnąć za sobą konieczność zatrudnienia nowych osób, o szczególnych kompetencjach i dodatkowo spełniających kryteria niezależności wobec spółki.

Eksperci Sedlak&Sedlak podkreślają, że premia za zasiadanie w komitecie audytu nie jest wysoka. Członek komitetu audytu zarobił przeciętnie około 2 proc. więcej niż bezfunkcyjny członek RN. Przewodniczący komitetu audytu otrzymał przeciętnie około 12 proc. więcej.

Czytaj też: Zarobki menedżerów w górę. Wciąż jednak widoczna jest luka płacowa

Spełnianie kryterium niezależności z kolei w ogóle nie przekładało się na różnice w wynagrodzeniu. Jeżeli pominiemy w analizach to, jaką funkcję w radzie pełnił członek komitetu audytu (przewodniczących, wiceprzewodniczących i członków rady będziemy rozpatrywać razem), to okaże się że członkowie niezależni zarabiają ponad 10 proc. mniej niż zależni. Najprawdopodobniej wynika to z faktu, że przewodniczący rady nadzorczej często są właścicielami spółek, pobierającymi wysokie wynagrodzenia. Bycie właścicielem sprawia, że są oni członkami zależnymi.

Pensje w poszczególnych branżach

Najwyżej opłacaną branżą w radach nadzorczych w 2018 roku była telekomunikacja, która w tym roku wyprzedziła nawet banki. Ostatnie miejsce na podium zajęła energetyka, z dużo niższymi poborami.

Najniższe wynagrodzenia otrzymali członkowie rad w firmach z branży gier, mediów i działalności inwestycyjnej.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zarobki członków rad nadzorczych wzrosły aż o 20 proc.
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA