Zarabiamy trzy razy mniej niż Niemcy

- Nasze wynagrodzenia powinny być zbliżone do tych z bogatszych krajów Unii. Polski pracownik powinien być konkurencyjny nie dzięki niskiej wypłacie, ale dzięki innowacyjności - uważa analityk ekonomiczny Piotr Bodył Szymala.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zarabiamy trzy razy mniej niż Niemcy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

15 wrz 2015 10:59


Zarówno PO, jak i PiS, zapowiadają, że w przypadku zwycięstwa w wyborach parlamentarnych, wprowadzą minimalną godzinową stawkę płacy na poziomie 12 zł. Szefowa PO, premier Ewa Kopacz i kandydatka PiS na premiera Beata Szydło mówiły o tym podczas sobotnich konwencji swoich formacji.

- Poziom wynagrodzeń jest w Polsce niski, zarabiamy 3,3 raza mniej niż Niemcy. Wiemy też, że pozapłacowe koszty pracy w Polsce są relatywnie wysokie, ponieważ jest to mniej więcej jedna czwarta, na Malcie jest to 6 proc. z kolei w Szwecji 31 proc. - mówi analityk.

Duża przestrzeń do pokonania

- My z naszymi wynagrodzeniami wyraźnie poniżej 9 euro jesteśmy daleko za, na przykład, Duńczykami, których średni koszt pracy to jest 40 euro, czy Belgami, gdzie to się kształtuje w okolicach mniej więcej 39 euro za godzinę - podkreśla Bodył Szymala.

- Dlatego przestrzeń do gonienia zamożnej Unii w zakresie wynagrodzeń jest ogromna i powinniśmy tę drogę przejść pod warunkiem, że będziemy potrafić mądrze odpowiedzieć na pytanie, co zamiast niskich kosztów pracy będzie tym czynnikiem naszej przewagi konkurencyjnej - mówi.

- Jeżeli nie koszty pracy, to tym czynnikiem może być innowacyjność. Wzrost efektywności pracy, tych którzy będą lepiej zarabiać - uważa Bodył Szymala.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.