PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Zaniżają pensje pielęgniarkom i położnym. "Nadużycia zgłaszajcie do PIP"

  • KDS
  • 10 sie 2022 12:00

W związku z powtarzającymi się przypadkami nieuprawnionego zaniżania wynagrodzeń przysługujących pielęgniarkom i położnym, Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych przyjęła stanowisko, w którym apeluje o zgłaszanie każdego takiego przypadku do Państwowej Inspekcji Pracy.

Zaniżają pensje pielęgniarkom i położnym. "Nadużycia zgłaszajcie do PIP"
Do NRPiP trafiają informacje na temat nieprawidłowości w sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek i położnych (fot. Unsplash/Maxim Tolchinskiy)
REKLAMA
  • NRPiP alarmuje, że pielęgniarkom i położnym szefowie zmieniają umowy pracy, a w nowych oferują niższe stawki wynagrodzenia.
  • To jest - jak podkreśla Rada - niezgodne z zapisami ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego czy Kodeksem pracy.
  • Takie działanie może też negatywnie wpłynąć na sytuację pacjentów, bowiem założeniem ustawy, która teraz nie jest przestrzegana, było zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa pacjentom przez premiowanie i promowanie, za pomocą wyższych współczynników pracy, kadry medycznej o wyższych kwalifikacjach.

Do Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych trafiają informacje na temat nieprawidłowości w sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek i położnych o różnym poziomie wykształcenia i kwalifikacji, zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

To, jak podkreśla Izba, jest nie tylko sprzeczne z zapisami ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych czy przepisami Kodeksu pracy, ale zagraża również prawidłowemu funkcjonowaniu podmiotów leczniczych i w konsekwencji stwarza ryzyko dla pacjentów objętych opieką przez te placówki.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj więcej: Zmiany w zawodach pielęgniarki i położnej przyjęte przez Senat

- Jako przedstawiciele środowiska jednoznacznie krytycznie oceniamy praktyki osób zarządzających podmiotami leczniczymi polegające na arbitralnym nieuznawaniu kwalifikacji posiadanych przez pielęgniarki i położne oraz zaniżanie wynagrodzenia zasadniczego przysługującego specjalistom medycznym - komentuje sprawę Zofia Małas, prezes NRPiP.

Podwyżki dla dobra pacjentów

NRPiP przypomina, że w uzasadnieniu do projektu ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. wskazano, że jej celem było zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentom, poprzez premiowanie i promowanie za pomocą wyższych współczynników pracy kadry medycznej o wyższych kwalifikacjach.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Zaniżają pensje pielęgniarkom i położnym. "Nadużycia zgłaszajcie do PIP"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • zbyszko 2022-08-12 14:52:06

    PIP się niczym nie interesuje, od 9 lat prawie w firmie Milmex w Sosnowcu pracujmy bez wynagrodzeń!!!

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA