PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Żandarmi zarobią więcej

  • Autor: pt/pap
  • 28 lut 2017 7:04

Żołnierze Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie, którzy m.in. chronią szefa MON, otrzymali dodatek za fizyczne zwalczanie terroryzmu oraz szkolenie w tym zakresie, bo takie zadania realizują od kilkunastu lat - poinformowało MON.

Żandarmi zarobią więcej
Wydatki MON na dodatki do uposażeń, do tej pory nieprzekraczające 190 mln zł na kwartał, miały wzrosnąć o ok. 17,5-18,3 mln zł rocznie (fot.zm.wp.pl).
REKLAMA

Ministerstwo wydało wieczorem komunikat "w związku z informacjami publikowanymi w mediach" dotyczącymi dodatku specjalnego dla żandarmów z Oddziału Specjalnego ŻW w Warszawie.

Od początku roku otrzymują oni dodatek do uposażenia zasadniczego w wysokości od 1200 do 3300 zł miesięcznie brutto za "fizyczne zwalczanie terroryzmu oraz szkolenie w tym zakresie". Dodatek za to samo i w tej samej wysokości od lat otrzymują jeszcze tylko żołnierze JW GROM. Są to jedne z największych dodatków w wojsku.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Podstawą merytoryczną dla przyznania tego dodatku dla Oddziału Specjalnego ŻW w Warszawie są zadania jakie w tym zakresie realizuje, od kilkunastu lat, na podstawie ustawy o ŻW i własnego zakresu działania" - oświadczyła Katarzyna Jakubowska z Oddziału Mediów MON.

Z kolei Komenda Główna ŻW w komunikacie opublikowanym również w poniedziałek wieczorem przypomniała, że żandarmeria prowadzi działania antyterrorystyczne na obszarach lub obiektach należących do wojska. "Mieszczą się tutaj także działania kontrterrorystyczne realizowane przez Wydział Działań Specjalnych Oddziału Specjalnego ŻW w Warszawie" - napisano w komunikacie podpisanym przez "Kierownictwo Żandarmerii Wojskowej".

W tym samym komunikacie przypominano, że uchwalona w 2016 r. ustawa o działaniach antyterrorystycznych nałożyła na ŻW zadania związane ze zwalczaniem terroryzmu, zwłaszcza terroru kryminalnego. Jeżeli takie zdarzenie nastąpiłoby w miejscu należącym do wojska lub MON, działaniami służb kierowałby zgodnie z ustawą żołnierz ŻW, a nie Wojsk Specjalnych lub innej formacji - podkreśliła KG ŻW.

Zwróciła też uwagę, że w razie ataku terrorystycznego to żandarmi realizują działania operacyjno-rozpoznawcze, dochodzeniowo-śledcze, prewencyjne oraz kontrterrorystyczne, włącznie z tzw. specjalnym użyciem broni, gdy tymczasem pozostała część sił zbrojnych, w tym Wojska Specjalne, mogą być użyte do wsparcia policji lub ŻW jednie w razie wprowadzenia najwyższych stopni alarmowych - trzeciego i czwartego.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Żandarmi zarobią więcej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA