Załoga KHW otrzyma tysiąc złotych premii i podwyżkę płac o 3 proc.

Z początkiem czerwca płace pracowników Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) wzrosną o 3 proc., a do połowy lipca załoga otrzyma po tysiąc złotych brutto jednorazowej premii z okazji 20-lecia firmy - poinformował w czwartek zarząd spółki.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Załoga KHW otrzyma tysiąc złotych premii i podwyżkę płac o 3 proc.

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

23 maj 2013 20:45


"Decyzja ta wyczerpuje możliwości finansowe spółki w bardzo trudnym dla KHW i górnictwa węgla kamiennego okresie. Podyktowana jest również troską zarządu zarówno o interesy spółki, jak i o interesy załogi" - napisał w czwartkowym komunikacie zarząd górniczej firmy.

Szefowie spółki ogłosili decyzję o wielkości podwyżek uznając, że podnoszone wcześniej przez związkowców żądania płacowe są "niemożliwe ekonomicznie" do spełnienia.

"Wyczerpane zostały możliwości uzgodnienia i zawarcia ze stroną związkową negocjowanego od wielu tygodni porozumienia w tej sprawie" - napisano w komunikacie zarządu holdingu.

Od wtorku do środy grupa związkowców protestowała w siedzibie zarządu KHW, domagając się podwyżki wynagrodzeń. Związkowcy chcieli podwyżek w systemie dopłat dniówkowych (do przepracowanych dniówek), zależnie od stanowiska pracy - od 33 do 43 zł dla zatrudnionych pod ziemią, 26 zł dla pracowników przeróbki, 22 zł dla robotników pracujących na powierzchni i 16 zł dla pracowników administracji.

Zarząd zdecydował natomiast o podwyżce o 3 proc. stawek osobistego zaszeregowania dla wszystkich pracowników kopalń i zakładów holdingu.

W opinii szefów spółki jest to wyjście naprzeciw oczekiwaniom załogi, przy jednoczesnym uwzględnieniu sytuacji ekonomiczno-finansowej spółki.

Związkowcy w listopadzie ubiegłego roku weszli z zarządem KHW w spór zbiorowy, żądając 2 tys. zł dla każdego zatrudnionego tytułem rekompensaty za brak realnych podwyżek płac w ubiegłym roku. W 2013 r. żądania rozszerzono o postulat 700-złotowej podwyżki płac od 1 stycznia tego roku. Związkowcy wskazywali, że jest to suma, która wynika ze zwiększania Funduszu Płac w ostatnich latach, co jednak nie przełożyło się na realny wzrost wynagrodzenia za pracę - nawet o wskaźnik inflacji.

KHW to jedna z trzech największych śląskich spółek węglowych. Zatrudnia ok. 18 tys. osób w czterech kopalniach. W grupie KHW jest też jedna kopalnia działająca jako spółka zależna. W ubiegłym roku kopalnie holdingu wydobyły 11,6 mln ton węgla. Zysk przekroczył 50 mln zł.

Jak podali na początku maja przedstawiciele KHW, z powodu spadku cen węgla średnio o 5-6 proc. i niższego od założeń wydobycia, tegoroczne przychody holdingu będą ok. 200 mln zł mniejsze od przewidywań. KHW wdraża oszczędności - w sumie na ok. 160 mln zł. Nie widzi jednak zagrożeń dla spłaty wartych ponad 1 mld zł obligacji; nie rezygnuje też ze strategicznych inwestycji.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.