PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Załoga Katowickiego Holdingu Węglowego otrzymała zaległą "czternastkę"

• Około 13-tysięczna załoga Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) otrzymała zaległą nagrodę roczną za ubiegły rok - tzw. czternastą pensję.
• Wypłata była możliwa dzięki wsparciu Polskiej Grupy Górniczej (PGG), z którą za miesiąc połączy się holding.

  • Autor: PAP/JS
  • 3 mar 2017 14:35
Załoga Katowickiego Holdingu Węglowego otrzymała zaległą "czternastkę"
Holding był ostatnią z dużych śląskich spółek węglowych, gdzie nadal wypłacano "czternastkę". (fot.pixabay.com)
REKLAMA

Informację o wypłacie świadczenia potwierdził  rzecznik KHW Wojciech Jaros.

Zgodnie z przepisami, górnicy powinni otrzymać "czternastkę" - nagrodę równą w przybliżeniu miesięcznej pensji - na początku lutego. Zadłużony na ok. 2,5 mld zł holding nie był jednak w stanie zgromadzić potrzebnej kwoty - w skali spółki to prawie 90 mln zł. Górnicy otrzymali wówczas zaliczkowo po tysiąc złotych.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Wypłata pozostałej części świadczenia zależała od tego, czy uda się wypracować porozumienie w sprawie warunków połączenia holdingu z Polską Grupą Górniczą - fuzja ma być ratunkiem dla zagrożonego upadłością holdingu. Porozumienie, po długotrwałych negocjacjach, podpisano w minioną środę, co otworzyło drogę do wypłaty "czternastki" oraz zlikwidowało niebezpieczeństwo braku bieżących wypłat wynagrodzeń dla górników holdingu w marcu.

W minioną środę wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski potwierdził, że po zawarciu porozumienia wypłata "czternastki" w holdingu będzie możliwa dzięki wsparciu ze strony PGG. Według podawanych wówczas nieoficjalnych informacji, Grupa miała przekazać holdingowi przedpłatę za węgiel, która następnie zostanie rozliczona w postaci udziałów w powiększonej PGG. Na temat dokapitalizowania Grupy (w sumie na ok. 1 mld zł) w środę rozpoczęły się rozmowy z inwestorami.

Holding był ostatnią z dużych śląskich spółek węglowych, gdzie nadal wypłacano "czternastkę". Zarówno w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, jak i Polskiej Grupie Górniczej wypłata tego świadczenia jest czasowo zawieszona na mocy porozumień ze związkowcami. Gdy - na mocy porozumienia zawartego w środę - od kwietnia pracownicy KHW przyjmą zasady wynagradzania obowiązujące w PGG, oni również nie będą otrzymywać 14. pensji, która jednak należała im się za ubiegły rok.

Nierozwiązanym problemem jest część "czternastki" dla pracowników PGG za pierwsze cztery miesiące zeszłego roku, kiedy istniała jeszcze Kompania Węglowa. W porozumieniu z kwietnia 2016 r., które otworzyło drogę do przekazania kopalń Kompanii do PGG, związkowcy zgodzili się na zawieszenie od maja 14. pensji. Jednak zgodnie z przepisami górnicy powinni - jak mówią związkowcy - dostać część tego świadczenia, za pierwsze cztery miesiące ubiegłego roku. W tej sprawie związki zdecydowały się wejść na drogę sądową.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Załoga Katowickiego Holdingu Węglowego otrzymała zaległą "czternastkę"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA