×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie zmian w podatkach

  • Autor: PAP/JP
  • 4 kwi 2022 14:02

Zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie zmian w podatkach, m.in. obniżki PIT z 17 proc. na 12 proc. – poinformowało Ministerstwo Finansów w poniedziałek.

Zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie zmian w podatkach
Wiceminister finansów Artur Soboń (fot. twitter.com/sobonartur)
REKLAMA
  • Jak podało Ministerstwo Finansów w informacji przesłanej w poniedziałek, zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie zmian w podatkach.
  • MF przypomniało, że konsultacje w sprawie przedstawionego 24 marca 2022 r. projektu zmian podatkowych trwały do 2 kwietnia 2022 r.
  • "Dialog ze stroną społeczną jest bardzo konstruktywny. Spotkaliśmy się z przedstawicielami zainteresowanych zmianami środowisk i branż. Teraz nadszedł czas na analizę uwag, dyskusję i korektę projektu pod kątem oczekiwanych zmian wypracowanych w konsensusie ze stroną społeczną" - powiedział cytowany w informacji MF wiceminister finansów Artur Soboń.

Jak wyliczył resort, wiceminister finansów Artur Soboń spotkał się z przedstawicielami księgowych i doradców podatkowych (Krajowa Izba Biur Rachunkowych, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, Fundacja Wspierania i Rozwoju Biur Rachunkowych, Krajowa Izba Doradców Podatkowych). Rozmawiał też z Radą ds. Przedsiębiorczości, Federacją Przedsiębiorców Polskich oraz branżą IT - dostawcami oprogramowania oraz ze związkami zawodowymi górników i innymi śląskimi grupami zawodowymi.

Poza tym w konsultacjach - jak przekazało MF - brali udział także Pracodawcy RP i Rzecznik MŚP. Swoje postulaty i uwagi do projektu przekazały także organizacje samotnych rodziców (Stowarzyszenie Narodowe Centrum Ojcostwa, Stowarzyszenie Eurydyka, Fundacja "Jeden Drugiemu", Fundacja Pomocy Samotnym Matkom) oraz organizacje pozarządowe (w tym m.in. Fundacja Avalon, Caritas).

"Wszystkie propozycje zostaną teraz przedyskutowane z zainteresowanymi środowiskami. Pierwsze spotkanie robocze odbędzie się 4 kwietnia (z udziałem branży IT - dostawców oprogramowania), a kolejne dzień później, czyli 5 kwietnia (z udziałem księgowych). Planowane są kolejne" - podało MF.

Zgodnie z zaproponowanymi przez resort finansów rozwiązaniami, od 1 lipca tego roku ma zostać obniżona dolna stawka PIT z 17 proc. do 12 proc., zlikwidowana zostanie tzw. ulgi dla klasy średniej, a przedsiębiorcy będą mogli wyłączyć składki na ubezpieczenie zdrowotne z podstawy opodatkowania. W projekcie ustawy zapisano także powrót do wspólnego rozliczenia z dzieckiem w przypadku samotnych rodziców oraz zwiększenie kwoty zarobków, jakie może osiągnąć dziecko bez utraty preferencji podatkowych przez rodziców (z 3089 zł do 16 061,28 zł w 2022).

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie zmian w podatkach
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA