Zagranicą można zarobić nawet sześć razy więcej niż w Polsce. Gdzie?

Pod koniec lat 80. mogliśmy zarobić za granicą ponad 60 razy więcej niż w Polsce. Na przestrzeni lat dysproporcje w wynagrodzeniach między Polską a zagranicą zmniejszyły się, jednak w ostatnich latach wciąż byliśmy kuszeni nawet trzy – cztery razy większymi zarobkami w krajach zachodnich.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zagranicą można zarobić nawet sześć razy więcej niż w Polsce. Gdzie?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

27 cze 2014 9:41


Na spadek opłacalności emigracji zarobkowej za zachodnią granicę wskazują analizy ujęte w publikacji Komitetu Badań nad Migracjami Polskiej Akademii Nauk. Opracowany przez prof. Romualda Jończego „Wskaźnik Makroekonomicznej Opłacalności Migracji" pokazuje, ile średnich polskich wynagrodzeń osiągał emigrant uzyskujący przeciętne wynagrodzenie za granicą (w krajach Europy zachodniej). Okazało się, że wskaźnik ten zmniejszył się w ciągu ostatnich 25 lat z 65 do 3-4.

Zgodnie ze statystykami ONZ (United Nations Economic Commission for Europe - UNECE), w Norwegii przeciętne zarobki stanowiły ponad 600 proc. polskiej średniej płacy, wynosząc 6 665 dol. W Kraju Fiordów jednak były też najwyższe ceny i, co za tym idzie, także koszty życia.

Co istotne dla pracowników sezonowych, Norwegia - wraz ze Szwajcarią, która ostatnio otworzyła dla Polaków rynek pracy - przodowała też w wysokości płac godzinowych. Z kolei emigracja zarobkowa do Niemiec pozwala zarobić nieco mniej, wiąże się jednak także z niższymi wydatkami. W Wielkiej Brytanii, do której w 2013 wyemigrowało ponad 9 tys. Polaków, przeciętne zarobki były czterokrotnie wyższe niż w Polsce. Niewiele niższe od brytyjskich były też płace w Niemczech.

- Przy wyjazdach do prostych prac sezonowych warto sprawdzić poziom płac minimalnych w poszczególnych państwach - czyli ile otrzymuje pracownik zarabiający najmniej jak to legalnie możliwe. Norwegia nie ma oficjalnej płacy minimalnej. Obowiązują jednak minima branżowe, które nie pozwalają na zatrudnianie poniżej określonych stawek - mówi Andrzej Kuczera z Sedlak & Sedlak.

W pracach sezonowych w rolnictwie w Norwegii zarobić można za godzinę co najmniej:

• w wieku 16-17 lat: 83,75 koron norweskich (10,06 euro)

• w wieku 17-18 lat 86,75 koron norweskich (10,42 euro)

• powyżej 18. roku życia przy pracy do 12 tygodni: 105,25 koron norweskich (12,65 euro)

• powyżej 18 roku życia, przy pracy od 12 do 24 tygodni 110,75 koron norweskich (13,31 euro)

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.