PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Za wakacje kredytowe zapłacą klienci banków

  • Autor: PAP/JP
  • 11 lip 2022 15:56

Należy się spodziewać, że część kosztów wakacji kredytowych banki przerzucą na klientów - napisał w poniedziałkowej analizie ekspert HRE Investments Bartosz Turek. To może oznaczać gorsze warunki na lokatach, wyższe opłaty za usługi bankowe czy oprocentowanie kredytów.

Za wakacje kredytowe zapłacą klienci banków
Część kosztów wakacji kredytowych banki przerzucą na klientów (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Bartosz Turek przypomniał, że ustawa wprowadzająca wakacje kredytowe czeka już tylko na podpis prezydenta.
  • Jeśli zostanie podpisana, do końca 2023 roku kredytobiorcy będą mogli poinformować bank o chęci odroczenia ośmiu rat z 17 przypadających na ten okres. Takie odroczone raty zostaną następnie bezpłatnie przeniesione na koniec okresu kredytowania. "Wtedy będziemy więc musieli oddawać pieniądze o zupełnie innej wartości niż dziś" - wskazał Turek.
  • Turek przyznał, że jest to rozwiązanie bardzo korzystne z punktu widzenia kredytobiorców, jednak dla banków oznacza wielomiliardowe koszty, które te przerzucą na swoich klientów.

Analityk wyliczył, że jeśli ktoś zaciągnął kredyt mieszkaniowy w wysokości 300 tys. zł na początku 2020 roku, to zadłużając się na 25 lat, na początku płacił ratę w wysokości 1540 zł miesięcznie, natomiast po serii podwyżek stóp procentowych - prawie 2440 zł miesięcznie. "Korzystając z darmowych wakacji kredytowych przez osiem miesięcy, moglibyśmy odroczyć konieczność zapłaty rat w łącznej wysokości około 19,5 tys. zł. (...) Gdybyśmy w 2024 roku przeznaczyli zaoszczędzoną kwotę na nadpłatę kredytu, to miesięczna rata spadłaby o około 170 złotych" - wskazał.

Turek przyznał, że jest to rozwiązanie bardzo korzystne z punktu widzenia kredytobiorców, jednak dla banków oznacza wielomiliardowe koszty. "Należy spodziewać się, że chociaż część nałożonych na banki kosztów zostanie przerzuconych na klientów. To może oznaczać gorsze warunki na lokatach (lub przynajmniej mniejszą skłonność do dalszego podnoszenia oprocentowania depozytów), wyższe opłaty za usługi bankowe (np. przelewy, wyciągi, sporządzanie aneksów, prowadzenie kont itd.) czy wyższe oprocentowanie kredytów" - wskazał w komentarzu.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Ekspert zauważył, że ostatnia podwyżka stóp procentowych o 50 punktów bazowych była skromniejsza niż oczekiwania większości ekonomistów (75 pb.). Wskazał też, że podczas konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński sugerował, że aktualna podwyżka może nawet być ostatnią w bieżącym cyklu, choć dalsze ruchy RPP zależą od tego, co będzie się działo w gospodarce - w szczególności od inflacji.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Za wakacje kredytowe zapłacą klienci banków

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA