×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Wzrost wynagrodzeń, województwa: Oto regiony, w których pensje rosną najszybciej

  • Bartosz Dyląg
    bad
  • 8 gru 2017 19:04

W trzech kwartałach 2017 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw były wyższe niż w analogicznym okresie ub. roku. Wzrosły wynagrodzenia zarówno w przemyśle, jak i w budownictwie. W których województwach dynamika wzrostu była najwyższa?

Wzrost wynagrodzeń, województwa: Oto regiony, w których pensje rosną najszybciej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w okresie styczeń–wrzesień 2017 r. wyniosło 4459,74 zł i było o 5,3% wyższe niż w analogicznym okresie ub. roku (przed rokiem wzrost o 4,1%). Wzrost wynagrodzeń wystąpił we wszystkich województwach, największy w: kujawsko-pomorskim (o 7,3%), małopolskim i podlaskim (po 6,9%) oraz świętokrzyskim (o 6,7%); najmniejszy – lubelskim (o 3,7%) - wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Najwyższy poziom wynagrodzeń utrzymywał się nadal w województwie mazowieckim (119,9% średniego wynagrodzenia w Polsce). Wynagrodzenia wyższe od średniej krajowej odnotowano także w województwach pomorskim, dolnośląskim i śląskim (odpowiednio 102,7%, 102,2% i 100,3% średniej krajowej).

Najniższy poziom wynagrodzeń, podobnie jak w okresach poprzednich, wystąpił w województwie warmińsko-mazurskim (o 18,4% mniej niż średnio w kraju). W grupie województw o najniższym wynagrodzeniu znalazły się również: podkarpackie, świętokrzyskie, lubelskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie i lubuskie (od 16,9% do 14,1% mniej niż średnia w kraju).

Relacja przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń brutto w sektorze przedsiębiorstw do średniej krajowej w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku poprawiła się w 11 województwach (od 1,6 p. proc. w kujawsko-pomorskim do 0,1 p. proc. w warmińsko-mazurskim). W województwie zachodniopomorskim relacja pozostała na poziomie sprzed roku, a w pozostałych województwach pogorszyła się: o 1,3 p. proc. w lubelskim, o 1,2 p. proc. w mazowieckim i śląskim oraz o 0,1 p. proc. w podkarpackim.

Rozpiętość w relacji do średniej krajowej między województwami o najwyższym i najniższym przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw zmniejszyła się o 1,3 p. proc. i wyniosła 38,3 p. proc.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wzrost wynagrodzeń, województwa: Oto regiony, w których pensje rosną najszybciej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA