PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Wzrost płacy minimalnej w 2019 r. To ochrona najsłabszych czy bariera w zatrudnianiu?

Wyższa płaca minimalna dla pracodawców oznacza wyższe koszty pracy. Niektórzy starają się obejść przepisy i choć należą oni do mniejszości. Pojawia się jednak pytanie, czy kolejny wzrost wynagrodzeń zaplanowany na 2019 r. nie przyniesie więcej złego niż dobrego?

Wzrost płacy minimalnej w 2019 r. To ochrona najsłabszych czy bariera w zatrudnianiu?
Adobe Stock
REKLAMA
  • Z kontroli przeprowadzonych przez PIP wynika, że co czwarty skontrolowany pracodawca nie przestrzega przepisów o minimalnej stawce godzinowej dla zleceniobiorców i samozatrudnionych.
  • W związku z tym, PIP proponuje wprowadzenie zmian, m.in. wyeliminowanie problemów interpretacyjnych.
  • Pracodawcy zwracają uwagę na inną kwestię - rosnące koszty pracy.
  • - Z tak wysoką podwyżką płacy minimalnej mogą sobie nie poradzić mniejsze firmy z ubogich regionów – ocenia Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

W Polsce płaca minimalna od wielu lat systematycznie wzrasta. Jeszcze w 2000 r. wynosiła 700 zł brutto, a w 2018 r. – 2100 zł brutto. Rośnie także minimalna stawka godzinowa – w tej chwili wynosi 13,70 zł brutto za godzinę.

Przypomnijmy, rząd przyjął propozycję podniesienia minimalnego wynagrodzenia w 2019 r. do 2220 zł brutto, a stawki godzinowej do 14,50 zł brutto. Pierwotnie resort rodziny, pracy i polityki społecznej zaproponował, aby płaca minimalna w 2019 r. wzrosła do 2250 zł brutto, a stawka godzinowa do 14,7 zł brutto. Wątpliwości w tej sprawie zgłaszało jednak Ministerstwo Finansów. Obawy mają również pracodawcy.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Z tak wysoką podwyżką płacy minimalnej, szczególnie, że w ubiegłym roku podwyżka przekroczyła 13 proc. i była znacznie większa od wzrostu wydajności pracy, mogą sobie nie poradzić mniejsze firmy z ubogich regionów. A rząd deklaruje, że chce przede wszystkim im pomagać – ocenia Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Podwyżki w ustawie, a rzeczywistość?

W 2017 r. inspektorzy pracy przeprowadzili 19,5 tys. kontroli, aby sprawdzić czy pracodawcy przestrzegają przepisów dotyczących minimalnego wynagrodzenia za pracę w przypadku umów-zleceń.

Większość skontrolowanych pracodawców nie łamie prawa. Niektórzy jednak wykorzystują luki w przepisach - nieprawidłowości stwierdzono w trakcie 26,9 proc. wszystkich kontroli. Zdarza się, że firmy potrącają część pensji np. za wypożyczenie zatrudnionemu odzieży roboczej lub spóźnienia do pracy. Inni zaniżają faktyczną liczbę przepracowanych godzin.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wzrost płacy minimalnej w 2019 r. To ochrona najsłabszych czy bariera w zatrudnianiu?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA