PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Wzrost płacy minimalnej. Gospodarka sobie poradzi, zapłacą mali przedsiębiorcy

Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia w sprawie minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2022 roku. W przyszłym roku płaca minimalna osiągnie kwotę 3010 zł brutto. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,70 zł i wzrośnie o 1,40 zł w stosunku do 2021 r.

Wzrost płacy minimalnej. Gospodarka sobie poradzi, zapłacą mali przedsiębiorcy
W przyszłym roku płaca minimalna osiągnie kwotę 3010 zł (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Zgodnie z przyjętymi zapisami minimalne wynagrodzenie w 2022 roku będzie wyższe o 210 złotych (7,5 proc.) niż w roku 2021.
  • W roku 2022 minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,70 zł. Podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego nie udało się osiągnąć porozumienia w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia. 
  • Sławomir Dudek z Forum Obywatelskiego Rozwoju zauważa, że wyższa płaca minimalna może być istotnym obciążeniem dla małych firm - tam najczęściej mamy do czynienia z najniższym wynagrodzeniem.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej poinformowało, że Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w 2022 roku. Zgodnie z przyjętymi zapisami będzie ono wyższe o 210 złotych (7,5 proc.) od minimalnego wynagrodzenia w roku 2021.

- W związku z tym wzrośnie również stawka godzinowa. W roku 2022 stawka godzinowa będzie wynosiła 19,70 zł. Również jest to wzrost o 7,5 proc. - podkreśliła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Ustalenie przez rząd zasad płacy minimalnej na kolejny rok wynika z przepisów prawa. Rząd przedstawia Radzie Dialogu Społecznego propozycje na podstawie założeń do projektu budżetu państwa.

- Rząd zmienił swoje pierwotne stanowisko z czerwca br., w którym proponował, aby płaca minimalna wynosiła w przyszłym roku 3000 zł. Podyktowane jest to korektą prognoz wskaźników makroekonomicznych na 2022 rok, PKB i inflacji w porównaniu do założeń ustawy budżetowej. Aktualnie rząd szacuje, że PKB ma wzrosnąć w 2022 r. o 4,6 proc. (wcześniej prognozowano 4,3 proc.) natomiast inflacja o 3,3 proc. (wcześniej szacowano ją na 2,8 proc.). W rezultacie ustawowe minimum dla płacy minimalnej wynosi obecnie 3004 zł - wyjaśnia w komentarzu Katarzyna Pietrzak z wydziału polityki gospodarczej i funduszy strukturalnych OPZZ.

fot. Pixabay
fot. Pixabay

W RDS bez porozumienia

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wzrost płacy minimalnej. Gospodarka sobie poradzi, zapłacą mali przedsiębiorcy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA