×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Wzrost płac w Europie spowalnia, niebawem dogoni go inflacja

Z badania Willis Towers Watson wynika, że procentowy średni wzrost płac w Europie w 2017 roku będzie niższy niż rok temu. Kontynentalna średnia cieszy, ale niebawem inflacja "połknie" to, co pracodawcy dali pracownikom. W Polsce czeka nas to samo?

Wzrost płac w Europie spowalnia, niebawem dogoni go inflacja
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Zgodnie z analizą Willis Towers Watson Europa w 2017 roku doświadczy jednoprocentowego wzrostu wynagrodzeń.

• W Polsce tymczasem mamy wzrost płac, jakiego od lat nie było. Jak przekonuje nas Kazimierz Sedlak (z Sedlak & Sedlak), to wypadkowa światowego trendu, który popycha nas do góry także w placowych wskaźnikach. Jednak nie powinniśmy się nadmiernie cieszyć, bo to, co czeka Europę, w dalszej perspektywie czeka i nas.

• Europejskie płace hamują, co możemy zobaczyć w całościowych danych, które przyjdzie nam oglądać zimą i w przyszłym roku. W kieszeniach odczuje to każdy, gdy przyjdzie kupować prezenty pod choinkę.

 ****

Zajmująca się rekrutacją agencja Willis Towers Watson opublikowała nowe dane zebrane w ramach dorocznych badań nad płacami w Europie. Raport dotyczy pierwszego kwartału 2017 roku. Ogólna konkluzja z tej analizy jest pozytywna. Raport dowodzi, że wynagrodzenia na starym kontynencie rosną, choć wolniej niż w 2016. W wielu krajach odnotowane trendy są wyższe od inflacji, ale nieznacznie. Sugeruje to, że pracownicy realnie odczuwają wzrost wynagrodzeń, bo dzięki pieniądzom w dłuższej perspektywie mogą pozwolić sobie na więcej.

Europa

Europejska średnia realnego wzrostu płac w 2017 roku ma wynieść 1 proc. (realny, znaczy z uwzględnieniem inflacji), to znacznie mniej niż rok temu, w 2016 roku w grudniu była na poziomie 2,6 proc. Liderem wśród krajów badanych jest Irlandia z wynikiem 1,9 proc. Dobrze radzą sobie także Niemcy (1,1 proc.) i Francja (1,2 proc.).

Polska w zestawieniu plasuje się niewiele poniżej średniej (0,9 proc.). Nasze krajowe dane potwierdzają ten trend. GUS podawał w tym roku, że średnia płaca w miesiącach I kwartału wzrosła z 4 277 zł (styczeń) do 4 577 zł (marzec). W II kwartale oscylowała w podobnym przedziale - 4 488 zł (kwiecień), 4 502 zł (czerwiec).

Więcej o przyczynach wzrostu płac w Polsce przeczytasz tutaj.

Jednak musimy w takich zestawieniach brać pod uwagę tendencje, które pojawiają się rok do roku. Wynagrodzenia w pierwszej fazie roku bowiem zawsze lub prawie zawsze rosną. W sierpniu np. zazwyczaj spadają.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wzrost płac w Europie spowalnia, niebawem dogoni go inflacja

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA