PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Wzrosną uposażenia żołnierzy

  • Autor: PAP/AH
  • 4 paź 2019 19:04

Zgodnie z propozycją ministra obrony uposażenia żołnierzy zawodowych wzrosną w przyszłym roku – wraz z dodatkami - średnio o 624 zł; przeciętne miesięczne wynagrodzenie wyniesie ponad 6 tys. zł – poinformowało MON.

Wzrosną uposażenia żołnierzy
Po wprowadzeniu podwyżek, przeciętne uposażenie żołnierzy zawodowych z dodatkami i miesięczną równowartością dodatkowego uposażenia rocznego ma wynosić 6153 zł. fot. Shutterstock
REKLAMA

Wzrosnąć mają zarówno kwota bazowa, jak i mnożnik. Mnożnik, według którego ustala się przeciętne uposażenie brutto, jest określany w rozporządzeniu prezydenta.

Jak poinformował resort obrony, szef MON Mariusz Błaszczak wystąpił we wrześniu do prezydenta Andrzeja Dudy z wnioskiem o zwiększenie tzw. mnożnika kwoty bazowej, tj. czynnika, który wpływa na wysokość uposażenia żołnierzy zawodowych. "Propozycja szefa MON zakłada, że w 2020 roku przeciętne uposażenie wzrośnie o 624 zł z uwzględnieniem przysługujących żołnierzom dodatków (w tym +trzynastki+)"- zaznaczył resort.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Po wprowadzeniu podwyżek, przeciętne uposażenie żołnierzy zawodowych z dodatkami i miesięczną równowartością dodatkowego uposażenia rocznego ma wynosić 6153 zł. (Dotychczas jest to 5529 zł). Propozycja uwzględnia przewidziane w projekcie ustawy budżetowej podwyższenie kwoty bazowej do wysokości 1614,69 zł (obecnie 1523,29 zł) oraz wzrost wielokrotności tej kwoty (mnożnika) do wysokości 3,811 (aktualnie 3,63).

Ministerstwo obrony zaznaczyło, że "dzięki inicjatywie Mariusza Błaszczaka odmrożone zostały kwoty bazowe wpływające na wysokość żołnierskich pensji, co pozwoliło na systematyczne podwyższanie uposażeń". Resort przypomniał decyzję szefa z 2018 r o przeznaczeniu na podwyżki dla żołnierzy na obecny rok 710 mln zł. Od początku 2019 roku uposażenia zasadnicze żołnierzy - w zależności od stopnia wojskowego - wzrosły średnio o od 200 zł do 550 zł.

"Były to najwyższe podwyżki w Wojsku Polskim od lat. Ich wypłata to realizacja jednego z priorytetów ministra Mariusza Błaszczaka. W Ministerstwie Obrony Narodowej konsekwentnie podejmowane są działania, aby zawód żołnierza był konkurencyjny wobec innych, także pod względem zarobków i perspektyw, tak aby zainteresować służbą wojskową więcej chętnych i zwiększyć liczebność Wojska Polskiego" - oświadczyło ministerstwo.

W bieżącym roku podwyżka wyniosła średnio 450 zł dla szeregowych, 410-550 zł dla podoficerów, od 300 zł do 530 zł dla oficerów; w korpusie generalskim podwyżki wyniosły od 200 zł do 350 zł.

W marcu minister zatwierdził także podwyżki dla cywilnych pracowników wojska o średnio 300 zł brutto z wyrównaniem od 1 stycznia - resort zapowiedział także starania, by w 2020 podwyżki płac dla tej grupy wyniosła przeciętnie 500 zł.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Wzrosną uposażenia żołnierzy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Policjant 2019-10-06 18:21:00

    Chyba czas uciekać z MSW do MON. Pracuję świątek piątek i niedziela ciągle nocki i mam 3 tysiące z lekkim haczykiem. Kolega pracuje tylko w dni powszednie do 15:30 a w piątek do 13, cały weekend wolny niższy stopień i podchodzi pod czwórkę. Za co pytam? Policjanci protestowali i dostali podwyżkę i teraz źli bo powodują, a wojsko bez protestów dostaje biedaku. Płaszczak w MSW nie był taki chojny.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA