Wzrosło wynagrodzenie. Co się do tego przyczyniło?

Przeciętne wynagrodzenie brutto w grudniu wyniosło 4221,50 zł, co oznacza, że rok do roku wzrosło o 2,7 proc., a w ujęciu miesięcznym wzrosło o 8,3 proc. - podał w 20 stycznia Główny Urząd Statystyczny. - Przyczynił się do tego okres świąteczny – tłumaczy ekspert Work Service.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wzrosło wynagrodzenie. Co się do tego przyczyniło?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

20 sty 2014 16:47


ZAKTUALIZOWANA: Ekonomiści ankietowani przez szacowali, że wynagrodzenie w grudniu rok do roku wzrosło o 3,1 proc., a w ujęciu miesięcznym wzrosło o 8,8 proc.

Przeciętne wynagrodzenie bez wypłat z zysku wyniosło 4217,67 zł i w ujęciu rocznym wzrosło o 2,7 proc., a wobec poprzedniego miesiąca wzrosło o 8,2 proc.

GUS podał także, że w przedsiębiorstwach w grudniu było zatrudnionych 5 mln 491 tys. osób; rok do roku zatrudnienie wzrosło o 0,3 proc., a w ujęciu miesięcznym spadło o 0,2 proc.

Analitycy prognozowali, że zatrudnienie w grudniu rdr wzrosło o 0,4 proc., zaś mdm pozostało bez zmian.

Jak tłumaczy ekspert Work Service przyczynił się do tego okres świąteczny

- Swój wysoki wskaźnik wynagrodzeń grudzień zawdzięcza przede wszystkim dodatkom pieniężnym, w postaci premii świątecznych i noworocznych, które praktykowane są we wielu przedsiębiorstwach oraz stosunkowo dużej liczbie nadgodzin, wynikającej z ożywienia gospodarczego – wyjaśnia Krzysztof Inglot, Dyrektor Działu Rozwoju Rynków Work Service SA.

Obok wzrostu wynagrodzeń, w grudniu 2013 odnotowano jednocześnie mniejsze zatrudnienie w stosunku do listopada.  Zdaniem eksperta Work Service wynika to z sezonowości ostatniego miesiąca roku.

- O niższym wskaźniku zatrudnienia w porównaniu do listopada zadecydował zapewne sezonowy charakter grudnia – duża liczba dni wolnych i długie urlopy. Ważniejszy jest jednak wzrost zatrudnienia w stosunku do poprzedniego roku. Pokazuje on korzystną tendencję w gospodarce, trwale tworzącą miejsca pracy – wyjaśnia Krzysztof Inglot.

W 2014 r. czeka nas dokładnie odwrotna sytuacja do tej, która mogliśmy obserwować w grudniu. Według ekspertów Work Service wzrost płacy minimalnej z 1600 do 1680 zł brutto, to jedyna zagwarantowana podwyżka na ten rok. Mimo oczekiwań pracowników - wg. badań Work Service z 2013 r podwyżki oczekuje 40% ankietowanych -  wysokość przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń, która jest regulowana tylko przez rynek, nie ulegnie poważniejszym zmianom.

Jak informuje ekspert z optymizmem możemy patrzeć za to na wskaźniki bezrobocia.

- Mimo dużej fali emigracji, której spodziewamy się w 2014 r., prognozujemy, że to będzie dobry rok. Zmiany w prawie pracy, gwarancje unijne, zwiększenie budżetu na walkę z bezrobociem zapowiedzianej już przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz nowe inwestycje przełożą się na dodatkowe miejsca pracy i przewidujemy, że spowodują spadek bezrobocia na koniec roku do 13,25%. – mówi Krzysztof Inglot.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.