Wzrosła kwota niewypłaconych wynagrodzeń pracowniczych przez firmy na Mazowszu

O ponad połowę wzrosła w pierwszym półroczu br., w porównaniu do tego okresu w 2012 r., kwota niewypłaconych wynagrodzeń pracowniczych przez firmy na Mazowszu. Rekordzistką jest spółka z Warszawy, która jest winna pracownikom prawie 3,5 mln zł.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wzrosła kwota niewypłaconych wynagrodzeń pracowniczych przez firmy na Mazowszu

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

9 sie 2013 10:54


Inspektorzy pracy stwierdzili, że na koniec czerwca pracodawcy byli winni pracownikom 15,6 mln zł.

Tymczasem - jak poinformowała rzeczniczka Okręgowego Inspektoratu Pracy w Warszawie Maria Kacprzak-Rawa, w pierwszym półroczu 2012 r. roku zaległości płacowe i inne świadczenia pieniężne należące się pracownikom, wynosiły prawie 10,2 mln zł.

Rzeczniczka podała przykład spółki z Warszawy, która winna była pracownikom prawie 3,5 mln zł. Z kolei jedno z przedsiębiorstw z Płocka zalegało z wypłaceniem pracownikom ponad 952 tys. zł.

"W czasie kontroli pracodawcy najczęściej tłumaczą, że powodem niewypłacania lub obniżania wynagrodzeń za pracę i innych świadczeń był brak środków finansowych" - powiedziała rzeczniczka.

"Niestety, nadal często się zdarza, że pracownicy nie dostają wynagrodzenia i w ten sposób kredytują finansowanie firmy" - dodała Kacprzak-Rawa.

W pierwszym półroczu br. inspektorzy pracy z OIP w Warszawie nałożyli na pracodawców 454 mandaty karne. Skierowano też 74 wnioski o ukaranie do sądu.

"W wyniku realizacji przez pracodawców decyzji i wniosków wydanych przez inspektorów pracy do sierpnia wyegzekwowano na rzecz pracowników 1,8 mln zł" - zaznaczyła Kacprzak-Rawa.

W pierwszym półroczu br. inspektorzy pracy z OIP w Warszawie przeprowadzili przeszło 1133 kontrole, których zakres dotyczył prawidłowości wypłaty wynagrodzeń i innych świadczeń pieniężnych związanych ze stosunkiem pracy. W analogicznym okresie 2012 r. kontroli takich było 1184.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.