PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Wyzwania HR 2017: Presja płacowa i brak kandydatów utrudniają pracę HR-owców

Rok 2017 będzie trudny dla HR-owców. Rosną bowiem oczekiwania pracowników, pogłębia się bezradność pracodawców i zmienia się sposób zarządzania organizacjami. Znacząco wzrósł poziom wynagrodzenia minimalnego i zwiększa się presja społeczna oraz prawna na przestrzeganie takich zasad, jak sprawiedliwość wynagradzania.

Wyzwania HR 2017: Presja płacowa i brak kandydatów utrudniają pracę HR-owców
W minionych latach większość planów podwyżkowych oscylowała wokół poziomu 3 proc. Jednak w 2016 roku dynamika ta zaczęła nieco przyspieszać. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA

• Organizacje niemal jednogłośnie przyznają, że mają coraz większe problemy z obsadzeniem oraz utrzymaniem zatrudnienia na niektórych stanowiskach.

• W tym celu częściej i chętniej zgadzają się na przyznanie pracownikowi wynagrodzenia wyższego niż rynkowe (postępuje tak około 50 proc. firm).

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Rośnie również popularność systemów premiowania - wynika to z wyjątkowo korzystnego oddziaływania tego typu rozwiązań na pracowników.

Ważnym i pozytywnym zjawiskiem jest fakt, że w tak trudnych czasach do dyskusji o wynagradzaniu coraz częściej włączają się różni pracownicy. Szczególnie dotyczy to kierowników działów i dyrektorów pionów. Ich udział opiera się nie tylko na przedstawianiu rekomendacji co do zasad wypłacania i wysokości wynagrodzeń. Coraz częściej podejmują oni decyzje dotyczące polityki płac i informują o zasadach wynagradzania.

Akceptacja rozwiązań to głównie domena dyrektorów generalnych (78 proc. firm) i finansowych (40 proc. organizacji). Rekomendacja wysokości i zasad wynagradzania pochodzi nie tylko od działu HR (45 proc. firm), ale również od menedżerów liniowych (42 proc. organizacji). Pracownicy ci są dodatkowo silnie zaangażowani w proces informowania pracowników o przyjętej polityce płac.

Warto zauważyć, że praktyki takie stają się coraz bardziej popularne nie tylko w krajach zachodnich, ale także w Polsce. Obserwując przebieg projektów doradczych oraz badań wynagrodzeń, wyraźnie widać rosnące zaangażowanie kadry menedżerskiej. Co więcej, pracownicy z różnych szczebli hierarchii oraz różnych pionów angażowani są do porządkowania treści pracy (tworzenia opisów stanowisk), wartościowania stanowisk, a także do budowy systemów motywacyjnych. Należy postrzegać to jako dobrą praktykę i zachęcać do wspólnego poszukiwania i wykorzystywania silnych stron organizacji, także w zakresie wynagradzania.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wyzwania HR 2017: Presja płacowa i brak kandydatów utrudniają pracę HR-owców

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA