Wyższe dodatki dla strażaków za wieloletnią służbę

Strażacy, którzy zdecydują się pozostać w służbie dłużej niż 20 lat, otrzymają wyższe dodatki - przewiduje nowelizacja ustawy o Państwowej Straży Pożarnej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wyższe dodatki dla strażaków za wieloletnią służbę

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

26 cze 2015 8:16


Za nowelą - bez poprawek - opowiedziało się 70 senatorów, nikt nie był przeciw ani nie wstrzymał się od głosu.

Ze statystyk wynika, że strażacy - średnio - kończą służbę po 28 latach. Objętych tą zmianą zostanie ponad 8 tys. strażaków. Na ten cel przeznaczone ma zostać ponad 8 mln zł.

Dodatki po 20 latach pracy

Nowela zakłada, że tak jak dotychczas uposażenie strażaka po dwóch latach służby wzrośnie o 2 proc., a następnie za każdy rok o 1 proc. - do 20 lat służby. Zmiany nastąpią po 20 latach - za każde kolejne dwa lata pracy strażacy otrzymywać będą dodatek w wysokości 2 proc. uposażenia zasadniczego - aż do wysokości 32 proc. (dla funkcjonariuszy po 32 latach służby).

Czytaj też: Strażacy żądają rewaloryzacji funduszy wynagrodzeń. Będą protestować

Ci, którzy zdecydują się pozostać w służbie jeszcze dłużej, po 35. roku służby dostaną dodatek w wysokości 35 proc. uposażenia zasadniczego (do tej pory po ukończeniu 30. roku służby mieli maksymalnie 25 proc. dodatku - PAP).

Według szacunków MSW skala wzrostu uposażenia na jednego uprawnionego strażaka będzie wynosiła ok. 79 zł miesięcznie, a z równowartością nagrody rocznej - ok. 85 zł. Podobnymi rozwiązaniami objęci zostali też pozostali funkcjonariusze służb podległych MSW - policjanci, strażnicy graniczni i funkcjonariusze BOR. Zmiany te jednak wprowadzono rozporządzeniami, w przypadku strażaków konieczne były zmiany w ustawie.

Kryteria rekrutacji

Nowelizacja ustawy o PSP wprowadza też przepisy, które dotyczą postępowania kwalifikacyjnego wobec kandydatów na strażaków. Określono w nich m.in. niezbędne wymagania, jakie muszą spełniać; przyjęto też, że nabór do służby musi być otwarty i konkurencyjny.

Przyjęcie kandydata musi poprzedzać postępowanie kwalifikacyjne, podczas którego komisja oceni, czy spełnia on warunki przyjęcia do służby. Szczegółowa organizacja i sposób przeprowadzenia postępowania kwalifikacyjnego będą określone w rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych.

Nowela wprowadza też zasady przyznawania strażakom płatnego urlopu szkoleniowego. Taki urlop ma dotyczyć przygotowania się i zdania egzaminów lub przygotowania i złożenia pracy dyplomowej czy też egzaminu dyplomowego.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.