Wyższa płaca minimalna w Wielkiej Brytanii nie dla wszystkich

Zapowiadana na początku 2014 r. podwyżka płacy minimalnej w Wielkiej Brytanii wchodzi w życie od 1 października. Ile wynosi i kto może na nią liczyć?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wyższa płaca minimalna w Wielkiej Brytanii nie dla wszystkich

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

15 wrz 2014 18:09


Jak podaje Sedlak&Sedlak, minimalna stawka godzinowa wzrośnie o 19 pensów i będzie wynosiła 6,50 funtów. Podwyżka pensji obejmie wszystkich uprawnionych do otrzymywania minimalnego wynagrodzenia zatrudnionych na terenie Zjednoczonego Królestwa – w tym imigrantów. Jest to zatem szczególnie istotna informacja dla Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii.

Czytaj też: Polacy chcą minimalnej stawki za godzinę pracy

Minimalne wynagrodzenie przysługuje wszystkim osobom, które ukończyły 16. rok życia i są zatrudnione na terenie Zjednoczonego Królestwa. Jak podkreśla LPC, nie dotyczy to tylko pracujących na pełny etat (full-time). Minimalna stawka należy się także osobom, które:

- pracują na niepełny etat (part-time)
- pracują dorywczo lub sezonowo (nawet jeśli są zatrudnione na jeden dzień),
- są zatrudniane przez agencje pośrednictwa pracy,
- pracują zdalnie, bądź są wynagradzane za konkretne dzieło,
- odbywają staż (poza stażem z urzędu pracy), lub pracują na okresie próbnym,
- są zatrudnione w rolnictwie,
- pracują w służbie morskiej.

Czytaj też: Polacy rozchwytywani przez zagranicznych pracodawców. Kto chce ich zatrudniać?

Minimalne wynagrodzenie nie przysługuje m.in. osobom, które są samozatrudnione, nie ukończyły 16. roku życia, obejmują wysokie stanowiska dyrektorskie, lub przebywają na Wyspach Brytyjskich w ramach programów: Erasmus, Leonardo da Vinci, Youth in Action itp. Ponadto stawka minimalna nie obowiązuje ludzi kierowanych przez Jobcentre Plus na tzw. work trial, czyli na staż z urzędu. Nie dotyczy też osób służących w wojsku oraz osadzonych w zakładach karnych.

Minimalna stawka brutto za godzinę pracy wynosi obecnie 6,31 funtów. Od pierwszego października 2014 roku wzrośnie ona o 19 pensów, wobec czego pracownicy nie będą mogli pracować za kwotę niższą niż 6,50 funtów. Kwota ta dotyczyć będzie wszystkich pracowników powyżej 21 roku życia. W przypadku osób między 18 a 20 rokiem życia stawka minimalna wzrośnie o 10 pensów – z 5,03 GBP do 5,13 GBP. Wzrost zarobków odczują też praktykanci. Zarobią oni o 5 pensów więcej niż dotychczas.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.