PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Wyższa płaca minimalna w 2020 roku kłopotem dla małych i średnich firm

- Propozycja rządu dotycząca kolejnej podwyżki płacy minimalnej może mieć negatywny wpływ na konkurencyjność firm, w szczególności mniejszych przedsiębiorstw. Dotyczy to całego sektora usług, nie tylko branży usług ochroniarskich – komentuje Radosław Busiło z zarządu RR Security.

  • Justyna Koc
    jk
  • 4 cze 2019 13:00
Wyższa płaca minimalna w 2020 roku kłopotem dla małych i średnich firm
Przedstawiciele branży ochroniarskiej podkreślają, że płaca minimalna powinna rosnąć, jednak na poziomie nie wyższym niż 6,1 proc. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Zgodnie z ministerialną propozycją płaca minimalna w 2020 roku ma wynieść 2450 zł brutto, zaś stawka godzinowa ma wynieść 16 zł brutto.
  • Przedstawiciele branży ochroniarskiej podkreślają, że płaca minimalna powinna rosnąć, jednak na poziomie nie wyższym niż 6,1 proc. 
  • Tomasz Wróblewski, ekspert Warsaw Enterprise Institute zaznacza, że zanim ktokolwiek zyska na podwyżce płacy minimalnej, to stracą na tym mali i średni przedsiębiorcy.

2450 zł oraz 16 zł brutto - taką wysokość płacy minimalnej oraz stawki godzinowej na 2020 rok zaproponowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To oznacza wzrost o 8,9 proc. do płacy obecnej. W relacji do prognozowanego w 2020 roku przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej minimalne wynagrodzenie za pracę kształtowałoby się na poziomie 46,9 proc.

Pracodawcy wnioskowali, by płaca minimalna wzrosła w przyszłym roku do 2387 zł , czyli o 6,1 proc. Taką podwyżkę uzgodnili wspólnie przedstawiciele BCC, Konfederację Lewiatan, Pracodawców RP, Związek Rzemiosła Polskiego i ZPP.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Również przedstawiciele branży ochroniarskiej podkreślają, że płaca minimalna powinna rosnąć, jednak na poziomie nie wyższym niż 6,1 proc. Wzrost w 2020 roku jest jak najbardziej potrzebny, jednak nie powinien przekroczyć wartości wzrostu nominalnego PKB, czyli ulec zwiększeniu do kwoty 2 387 zł, a nie 2450 zł.

- Propozycja rządu dotycząca kolejnej podwyżki płacy minimalnej z jednej strony cieszy, gdyż świadczy o prężnym rozwoju gospodarki krajowej, jednak z drugiej strony dzieje się to zbyt dynamicznie, co może mieć negatywny wpływ na konkurencyjność firm, w szczególności mniejszych przedsiębiorstw – dotyczy to całego sektora usług, nie tylko branży usług ochroniarskich – komentuje Radosław Busiło z zarządu RR Security.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wyższa płaca minimalna w 2020 roku kłopotem dla małych i średnich firm

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA