×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Wyższa płaca minimalna. Prezes PiS odpiera słowa krytyki

 • Autor: aw/pap
 • 11 wrz 2019 8:30

- Nie jest zainteresowana niskimi płacami, jeśli wolno użyć takiej personifikacji, polska gospodarka. Polska gospodarka jest zainteresowana tym, żeby rosły płace, rosła produktywność i żeby po prostu Polska szła szybko do przodu, i my też jesteśmy tym zainteresowani razem z ogromną większością Polaków - podkreślił Jarosław Kaczyński.

Wyższa płaca minimalna. Prezes PiS odpiera słowa krytyki
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
 • Rząd podjął decyzje ws wzrostu płacy minimalnej. Od 2020 r. minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wynosiło 2600 zł, a od 1 stycznia 2021 r. zadeklarowaliśmy 3000 zł.
 • Kaczyński w rozmowie w "Sygnałach dnia" w radiowej Jedynce był pytany, czy spodziewał się takiego "krzyku" po zapowiedzi podwyższenia płacy minimalnej.
 • To co robimy jest w interesie milionów pracowników, przedsiębiorców, jest w interesie polskiej gospodarki - oświadczył w środę prezes PiS Jarosław Kaczyński.

We wtorek rząd przyjął rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2020 r. Od 2020 r. minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wynosiło 2600 zł, a od 1 stycznia 2021 r. zadeklarowaliśmy 3000 zł - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Kaczyński w rozmowie w "Sygnałach dnia" w radiowej Jedynce oświadczył też, że we wtorek wieczorem rozmawiał z prezesem NBP. "On mi przedstawił takie pierwsze szacunki, czy to jakoś wpłynie źle na gospodarkę. Nic z tych rzeczy" - podkreślił Kaczyński.

Szef PiS był też pytany o komentarz do opinii niektórych ekspertów, którzy wskazują, że skokowe podniesienie płacy minimalnej spowoduje wzrost inflacji czy powiększenie szarej strefy.

"Oczywiście zawsze można szerzyć panikę, tylko że to nie ma żadnego związku z faktami" - odparł Kaczyński.

Czytaj też:  Miliony Polaków mogą zarabiać więcej. Pracodawcy: za dużo, za szybko

Jak dodał, nie jest to "tylko ocena tych, którzy przygotowywali ten program (PiS), ale także ocena instytucji najpoważniejszej w tej dziedzinie - czyli banku narodowego". "Ocena może jeszcze nieoficjalna, ale mogłem ją wczoraj wieczorem usłyszeć" - zaznaczył prezes PiS.

Odnosząc się do krytyki pomysłu podniesienia płacy minimalnej mówił, że "to wszystko opowieść, która po prostu wyraża pewien zespół interesów". "Byli tacy i są tacy poza Polską i w Polsce, którzy są zainteresowani niskimi płacami" - powiedział szef PiS.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Wyższa płaca minimalna. Prezes PiS odpiera słowa krytyki
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • JAN 2019-09-11 20:54:30

  eksport w dużej mierze uzyskany z faktu niższych kosztów płac padnie panie dr Kaczyński....Chyba,że zalejemy rynki elektrosamochodami Mateusza i podwodnymi lotniskowcami Antoniego No ale o tym tylko Pan wie

 • Adam 2019-09-11 14:42:00

  Żeby utrzymać proporcje w wynagrodzeniach to wzrost najniższej płacy musi spowodować mniej lub bardziej proporcjonalny wzrost płac wszystkich zatrudnionych. Skutki dla pracodawców będą o wiele większe niż się podaje. Wzrostem wydajności część da się zniwelować, pozostałość to wzrost cen. Mam nadzieje, że NBP to rozumie. (?)

 • Pisk 2019-09-11 14:38:09

  A co ten karłowaty psychol wie o życiu? Jedno co wie to jak kraść

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA