Wypłaty w mikrofirmach znacznie poniżej średniej krajowej

Sprzedawca w małym sklepie zarabia średnio 1,6 tys. zł netto, właściciel jednoosobowej firmy - średnio 5 tys. zł.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wypłaty w mikrofirmach znacznie poniżej średniej krajowej

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

18 paź 2015 12:39


W 2014 roku w Polsce było 1,82 mln firm zatrudniających mniej niż 10 osób. Łącznie pracuje w nich 3,5 mln ludzi, czyli średnio mniej niż 2 osoby na firmę. W 93 proc. mikrofirmy, to osoby prowadzące własną działalność gospodarczą i większość z nich zwyczajnie nikogo nie zatrudnia.

Niektórzy są przedsiębiorcami na papierze, czyli zoptymalizowanymi podatkowo pracownikami, którzy co miesiąc wystawiają fakturę swojemu jedynemu kontrahentowi, czyli pracodawcy.

Z danych GUS-u wynika, że w mikrofirmach, których jest 1,82 mln, na podstawie umowy o pracę zatrudnionych jest tylko 1,2 mln ludzi. Z tego przeciętne wynagrodzenie tych pracowników wynosi 2257 zł brutto, czyli 1639 zł netto. Z danych tych wynika także, że przeciętny dochód osoby prowadzącej własną działalność gospodarczą wynosi 59 tys. zł rocznie, czyli ok. 5 tys. zł miesięcznie. To oczywiście średnia – wielu mikroprzedsiębiorców może pomarzyć o takim wyniku.

- Potwierdza się teza, że legalna praca na etacie w mikroprzedsiębiorstwie jest dużo gorzej płatna niż w dużej firmie. Oczywiście dane GUS-u nie uwzględniają wypłat „pod stołem”, które często stanowią znaczącą część wynagrodzenia ludzi zatrudnionych w takich podmiotach – komentuje Łukasz Piechowiak, główny ekonomista Bankier.pl.

- Dlaczego mali rzadko zatrudniają na podstawie umów o pracę i tak mało płacą? Odpowiedź jest prosta – wpływa na to wysokie opodatkowanie pracy oraz duża liczba uciążliwych obowiązków administracyjnych związanych z zatrudnieniem, przy jednocześnie niskim poziomie kontroli ze strony państwa - wyjaśnia

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.