×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Wypłata emerytur i rent nie jest zagrożona

  • Autor: PAP/RAF
  • 28 mar 2020 8:59

W żadnym wypadku nie jest zagrożona wypłata emerytur ani rent. Jesteśmy przygotowani - powiedziała w piątek (27 marca) prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Gertruda Uścińska. Dodała, że rozpoczęte zostały także przygotowania do wypłat 13. emerytury.

Wypłata emerytur i rent nie jest zagrożona
Gertruda Uścińska (fot. zus.pl)
REKLAMA

Prezes ZUS zadeklarowała w Polsat News, że mimo sytuacji w związku z epidemią koronawirusa wypłaty emerytur i rent nie są zagrożone.

- Jesteśmy już przygotowani do wypłat, płatność świadczeń emerytalnych na kwiecień i rozpoczęliśmy również przygotowanie do wypłat tzw. trzynastych emerytur - powiedziała. Zaznaczyła, że Fundusz Ubezpieczeń Społecznych jest w bardzo stabilnej sytuacji.

Zapytana, czy zanotowano wzrost zgłoszeń po zasiłki dla bezrobotnych w związku z zamykaniem miejsc pracy Uścińska odparła, że "w ostatnim okresie odnotowaliśmy około 19 tys. wyrejestrowań z działalności, ale w żadnym wypadku liczba ta nie jest większa niż była w poprzednich miesiącach. - Bardziej adekwatne informacje będziemy mieli w kwietniu - dodała.

Czytaj też: Trzynastki i czternastki są zagrożone? Minister złożył deklarację

Uścińska nawiązała również do tzw. Tarczy antykryzysowej, która jest zestawem kilku projektów ustaw przygotowanych m.in. przez resorty rozwoju, finansów i Ministrostwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Według Ministerstwa Rozwoju jej wartość to co najmniej 10 proc. polskiego PKB.

Jej zdaniem, zapisy Tarczy są "dostosowane do (obecnie) zdiagnozowanych potrzeb". Zauważyła jednocześnie, że "sytuacja płatników składek i przedsiębiorców ulega zmianie, pogorszeniu w marcu i najlepiej zdiagnozowana będzie w kwietniu".

Gertruda Uścińska wyraziła opinię, że "w tych regulacjach jest rozwiązanie dla każdego przedsiębiorcy". Zwróciła uwagę na rozwiązanie dedykowane dla mikroprzedsiębiorców, którzy zatrudniają do 9 osób. - Takich przedsiębiorców mamy w Polsce około 700 tys., a tych samozatrudniających się lub pracowników zatrudnionych przez nich jest prawie 2,4 mln osób - mówiła. Zauważyła, że zwolnienie z obowiązku płacenia składek przez 3 miesiące przewidywane w zapisach Tarczy antykryzysowej wyniesie około 14 mld złotych. - To są bardzo duże ubytki wpływów do ZUS, FUS itp. - wskazała.

- Pracujemy nad tym, żeby w sposób praktyczny naszym płatnikom składek, ubezpieczonym, pokazać różnorodność rozwiązań - podkreśliła Uścińska. 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Wypłata emerytur i rent nie jest zagrożona

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • zenon 2020-03-31 19:01:16

    Społeczeństwo się starzeje i to coraz bardziej czuć po kieszeni, szczególnie wśród obecnych emerytów. Tylko odkładanie od wczesnych lat może pomóc. PPK czyli pracownicze plany kapitałowe to dobre do tego narzędzie, bo warunki ma bardzo atrakcyjne a i dopłaty pracodawcy.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA