PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Wynagrodzenie, zmiany: Nauczyciele dostaną podwyżki, ale stracą czternastkę

 • Autor: PAP/AT
 • 22 mar 2017 6:13

Rząd chce zlikwidować dodatki nauczycielskie, podwyższyć zasadnicze wynagrodzenie i związać pensje nauczycieli ze średnią krajową.


Wynagrodzenie, zmiany: Nauczyciele dostaną podwyżki, ale stracą czternastkę
Zlikwidowana zostanie czternastka. W zamian nauczyciele dostaną podwyżki (fot.fotolia)
REKLAMA

Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna". "zlikwidowana zostanie czternastka, czyli jednorazowy dodatek uzupełniający. Samorządy na ten cel musiały wydawać ćwierć miliarda złotych". W zamian za rezygnację z tego rozwiązania nauczyciele wynegocjowali podwyżki - pisze dziennik.

"Do taki ustaleń doszedł zespół złożony z przedstawicieli MEN, samorządów i związków zawodowych, w tym Solidarności, który pracował nad nowymi zasadami finansowania oświaty" - czytamy w artykule.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zespół zaproponuje rządowi, żeby wynagrodzenia nauczycieli powiązać z wysokością średniej krajowej (obecnie to ponad 4,6 tys. zł). "Oznacza to, że na starcie swojej drogi zawodowej (nauczyciele-red.) zarabialiby np. 70 proc. jej wysokości, ale już po kilku latach, wraz z kolejnymi stopniami awansu zawodowego, mogliby zarabiać np. 120 proc. jej wysokości".

Dzięki takiemu rozwiązaniu - wskazuje "DGP" - już w przyszłym roku nauczyciele zyskaliby od 300 zł do 600 zł podwyżki. "Zmniejszona ma jednak zostać liczba dodatków do pensji. Obecnie jest ich kilkanaście. Znaczna ich część, np. dodatek mieszkaniowy czy wiejski zostałaby włączona do wynagrodzenia zasadniczego.

"W zamian za wyższe pensje zasadnicze nauczyciele mają się zgodzić na to, by ich praca była oceniana co pięć lub siedem lat. Teraz dzieje się tak tylko na wniosek samego zainteresowanego".

Proponowanym zmianom sprzeciwia się Związek Nauczycielstwa Polskiego, popiera je za to NSZZ "Solidarność" - zauważa w podsumowaniu "Dziennik Gazeta Prawna".

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Wynagrodzenie, zmiany: Nauczyciele dostaną podwyżki, ale stracą czternastkę

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • mmm 2017-10-04 20:44:10

  Kochany X o 7 rano byłam już w pracy, żeby przygotować materiały do lekcji, o 13 w domu, zdążyłam ugotować obiad i go zjeść. Od godziny 15. siedzę i tworzę dokumenty, w tej chwili jest 20.50.a ja ciągle piszę.

 • Joanna 2017-04-06 08:25:58

  Przecież ,,każdy normalny człowiek" mógł się kształcić i zostać nauczycielem .

 • nauczyciel zawodu 2017-03-27 09:11:40

  Co rozumie się przez normalny człowiek? Absolwent studiów wyższych z zasady nie zarabia na starcie pensji minimalnej . Już w tej chwili brakuje nauczycieli zawodu - a pensja 2300 brutto na pewno nie jest zachętą. A może autor by zechciał trochę popracować w szkole i wtedy sie wypowiadał?

 • yyxyxy 2017-03-24 18:42:18

  Czyli około 2300 netto na dzień dobry, za 18h pracy tygodniowo. a normalny człowiek ma ledwo 2000 netto za 40h.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA