Wynagrodzenie w I kwartale wzrosło o 4,2 proc.

Przeciętne wynagrodzenie w I kwartale 2014 roku wyniosło 3.895,31 zł, co oznacza wzrost w ujęciu rocznym o 4,2 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wynagrodzenie w I kwartale wzrosło o 4,2 proc.

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

12 maj 2014 14:25


W ujęciu kwartalnym przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 1,9 proc.

Główny ekonomista X-Trade Brokers Przemysław Kwiecień powiedział PAP, że dynamika wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w pierwszym kwartale była szybsza niż w poprzednich kwartałach, ale nie jest to niebezpieczne dla inflacji. "Realny wzrost wynagrodzeń jest w tej chwili dość duży, ale to wynika z tego, że inflacja jest na niskim poziomie" - zaznaczył.

Kwiecień uważa, że w kolejnych kwartałach wzrost wynagrodzeń w Polsce będzie niższy. "To wynika z efektu bazy statystycznej. W pierwszym półroczu ubiegłego roku wynagrodzenia rosły bardzo powoli, w związku z czym baza odniesienia jest niska. (...) Jeszcze drugi kwartał może być dobry, ale w drugiej połowie roku tempo wzrostu powinno być na poziomie ok. 3 proc." - powiedział.

Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek oceniła w rozmowie z PAP, że dane GUS dotyczące wzrostu wynagrodzeń w całej gospodarce narodowej, czyli zarówno w sektorze przedsiębiorstw, jak i w sferze budżetowej, są przyzwoitym wynikiem, biorąc pod uwagę fakt, że gospodarka znajduje się w początkowej fazie ożywienia.

Przypomniała, że inflacja w pierwszym kwartale br. wyniosła 0,6 proc. "A to oznacza, że realny wzrost płac w pierwszym kwartale sięgnął 3,6 proc. To wynik pozwalający na to, by konsumpcja mogła powoli przyspieszać, a tempa wzrostu gospodarczego było jeszcze szybsze" - podkreśliła Kurtek.

Główna ekonomistka Banku Pocztowego dodała, że na razie tempo wzrostu wynagrodzeń nie zagraża inflacji.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
GUS

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.