PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Wynagrodzenie twórców do zmiany. Prace już trwają

  • Autor: PAP/KDS
  • 17 wrz 2022 16:16

Objęcie tantiemami rozpowszechniania filmów w sieci, projekt ustawy o artystach zawodowych oraz problemy branży filmowej po pandemii - te tematy podjęto podczas Forum Stowarzyszenia Filmowców Polskich, które odbyło się w sobotę w ramach 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Wynagrodzenie twórców do zmiany. Prace już trwają
Nowelizacja ustawy ma zapewnić twórcom prawo do wynagrodzenia z eksploatacji dzieł audiowizualnych w internecie. (fot. Unsplash/ Avel Chuklanov)
REKLAMA
  • Projektowana nowelizacja ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych stanowi implementację zapisów unijnej dyrektywy o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym.
  • Celem dyrektywy jest zapewnienie proporcjonalnego wynagrodzenia dla twórców oraz prawa do informacji o korzyściach czerpanych z eksploatacji ich twórczości.
  • "Dlatego też MKiDN zdecydowało się w projekcie rządowym - który jest właśnie na etapie konsultacji publicznych, a w zasadzie zamykania tych konsultacji - zaproponować odpowiednie mechanizmy" - podkreśliła.

Według dyrektor Departamentu Prawa Autorskiego i Filmu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Katarzyny Falkowskiej-Gołębiewskiej najistotniejszym dla branży mechanizmem jest zmiana zapewniająca twórcom prawo do wynagrodzenia z eksploatacji dzieł audiowizualnych w internecie.

"To jest realizacja tego postulatu, który już od dłuższego czasu był sygnalizowany przez środowisko filmowe (...). Dodatkowym elementem był ostatni, dwuletni okres pandemii, który w sposób jednoznaczny pokazał, jak kształtuje się eksploatacja dzieł audiowizualnych i że w dużej mierze platformy VoD tutaj znacząco kształtowały wzrost swoich przychodów. Stąd myślę, że to jest dobry moment na wprowadzenie tego typu zmiany" - oceniła. Poinformowała jednocześnie, że skierowanie projektu do prac sejmowych jest planowane na ostatni kwartał 2022 r., "zatem ustawa ma bardzo duże szanse na uchwalenie na przełomie roku".

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dyrektor SFP-ZAPA Dominik Skoczek stwierdził, że proponowana ustawa o artystach zawodowych, nad którą prace sejmowe także mają rozpocząć się w ostatnim kwartale br., będzie "rewolucją, jeśli chodzi o system zabezpieczeń praw twórców". "W końcu cywilizuje pozycję artysty, daje mu możliwość ubezpieczeń, bezpieczeństwo prawne i socjalne. Ustawa pozwala każdemu ubezpieczyć się w systemie dobrowolnym. Przewiduje składkę preferencyjną w wysokości ok. 1,2 tys. zł i dopłaty dla artystów najmniej zamożnych (...) ze specjalnego funduszu. Ten fundusz ma zostać utworzony z pieniędzy z tantiem z tzw. czystych nośników, czyli opłat, które powinni odprowadzać producenci sprzętu elektronicznego, smartfonów, tabletów, laptopów, innych nowoczesnych urządzeń, przy pomocy których konsumuje się treści" - wyjaśnił.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wynagrodzenie twórców do zmiany. Prace już trwają

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA