PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Wynagrodzenie pracowników samorządowych: Podwyżki znów przesunięte. Nowe stawki od 2018 r.

Rozporządzenie podnoszące minimalne stawki wynagrodzenie zasadniczego pracowników samorządowych (w pierwszych 17 kategoriach) wchodzi w życie nie 1 lipca 2017 r., ale pół roku później, czyli od 1 stycznia 2018 r.

Wynagrodzenie pracowników samorządowych: Podwyżki znów przesunięte. Nowe stawki od 2018 r.
Podwyżki dla pracowników samorządowych przesunięte. Nowe stawki od 1 stycznia 2018 r. (fot.pixelio.de)
REKLAMA

• Nowelizacja rozporządzenia zakłada ujednolicenie dwóch dotychczasowych tabel z kategoriami zaszeregowania, uzupełnienie wykazu stanowisk w szczególności o zawody informatyczne oraz zmianę zasad przyznawania dodatku funkcyjnego.

• Opóźnienie wejścia w życie nowych kwot minimalnego wynagrodzenia to efekt zabiegów strony samorządowej, która obawiała się skutków tych podwyżek dla budżetów JST.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Przygotowujące ten projekt Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podkreślało, że dotychczasowy poziom stawek najniższego wynagrodzenia zasadniczego określony w tabelach, w części kategorii zaszeregowania, jest niższy od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Urzędnikom, którzy liczyli na podwyżkę od 1 lipca minimalnego wynagrodzenia zasadniczego przypominamy, że… muszą uzbroić się jeszcze w cierpliwość. Rozporządzenie podnoszące minimalne stawki wynagrodzenie zasadniczego pracowników samorządowych (w pierwszych 17 kategoriach) wchodzi bowiem w życie pół roku później, czyli od 1 stycznia 2018 r.

Termin wejścia w życie rozporządzenia przesuwany był dwa razy – raz z 1 stycznia 2017 r. na 1 lipca 2017 i po raz drugi właśnie z 1 lipca 2017 na 1 stycznia 2018 r.

– Jesteśmy po rewolucji związanej z podniesieniem 1 stycznia br. płacy minimalnej. Po wejściu nowych tabeli trzeba będzie znów pozmieniać mnóstwo dokumentów wewnętrznych, uzgadniać płace ze związkami zawodowymi. Tego nie da się zrobić szybko – mówił w marcu tego roku dla PortalSamorzadowy.pl Marek Wójcik, ekspert Związku Miast Polskich.

Starający się opóźnić termin wejścia w życie zmienionych regulacji samorządowcy przekonywali, że także przy dotychczasowym kształcie rozporządzenia można dobrze wynagradzać pracowników, a jeśli tak się nie dzieje, to jest to kwestia nie tyle przepisów, co braku pieniędzy w samorządach. Ostatecznie Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego zaakceptowała taką argumentację.

- To przykład tego, że rozmowa między rządem, a samorządem jest możliwa. Nawet jeśli rozporządzenie spowoduje wzrost pensji, to nie nastąpi to automatycznie - trzeba bowiem zmienić umowę z każdym pracownikiem – komentował Andrzej Porawski, sekretarz strony samorządowej w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Zdaniem przedstawicieli Związku Miast Polskich rozporządzenie nie spowoduje automatycznie, że pensje urzędników ulegną zmianie. Zależy to od zapisów regulaminów wynagradzania w poszczególnych JST.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wynagrodzenie pracowników samorządowych: Podwyżki znów przesunięte. Nowe stawki od 2018 r.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA