PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Wynagrodzenie pobierających podatki wzrosło dwukrotnie

  • Autor: PAP/JP
  • 7 lip 2022 11:43

Od 1 lipca br. wynagrodzenie płatników zwiększa się z 0,3 proc., do 0,6 proc. pobranego podatku – podało Ministerstwo Finansów w czwartkowym komunikacie.

Wynagrodzenie pobierających podatki wzrosło dwukrotnie
Od 1 lipca br. wynagrodzenie płatników zwiększa się z 0,3 proc., do 0,6 proc. pobranego podatku (fot. Shutterstock)
REKLAMA

Jak podało Ministerstwo Finansów w czwartkowym komunikacie, od 1 lipca 2022 r. weszło w życie rozporządzenie w sprawie wynagrodzenia płatników i inkasentów pobierających podatki na rzecz budżetu państwa.

"Zgodnie z nowymi przepisami wynagrodzenie płatnika z tytułu terminowego wpłacania podatku dochodowego PIT od pobranego przez płatnika od dochodu podlegającego opodatkowaniu przy zastosowaniu skali podatkowej wynosi 0,6 proc. kwoty tego podatku pobranego przez płatnika. Dotychczas było to 0,3 proc. kwoty pobranego podatku. Podwyżka wynagrodzenia obowiązywać będzie w okresie od 1 lipca 2022 r. do 31 grudnia 2023 r." - podało MF.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Wyjaśniono w komunikacie, że zmiana rozporządzenia ma związek z nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obniżającej od 1 lipca br. PIT z 17 do 12 proc.

"Resort finansów zaproponował podwyższenie kwoty należnego wynagrodzenia z tytułu terminowego wpłacania zaliczek na PIT od wynagrodzeń pracowników z uwagi na konieczność dostosowania systemów księgowych do obniżki stawki podatku wprowadzanej w trakcie roku podatkowego. Z szacunków MF wynika, że na zmianie skorzysta w sumie ok. 1,2 mln płatników zaliczek na podatek PIT" - powiedział dyrektor Departamentu Polityki Podatkowej w Ministerstwie Finansów Marcin Lachowicz.

Resort przypomniał, że w pozostałych przypadkach stawki pozostaną bez zmian i wyniosą odpowiednio 0,3 proc. kwoty podatków innych niż określone w pkt 1 pobranych przez płatników na rzecz budżetu państwa i 0,1 proc. kwoty podatków pobranych przez inkasentów na rzecz budżetu państwa.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wynagrodzenie pobierających podatki wzrosło dwukrotnie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA