PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Wynagrodzenia wzrosną. Największe podwyżki będą w handlu i usługach.

  • Autor: KDS
  • 28 lip 2017 13:34

Nawet o 15 proc.  mogą pójść w górę stawki proponowane osobom pracującym w usługach i handlu. Będzie to kolejna podwyżka. - Pracodawcy muszą zacząć bardziej dzielić się zyskiem. To najskuteczniejsza droga do pozyskania pracownika – przekonuje Marcin Fiedzikuiewicz twórca aplikacji rekrutacyjnej Jobsquare.

Wynagrodzenia wzrosną. Największe podwyżki będą w handlu i usługach.
Analitycy szacują, że zwłaszcza pracodawcy związani ze sprzedażą będą musieli podnieść stawki do nawet 20 zł za godzinę (fot. pixabay.com)
REKLAMA

• Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego potwierdzają kolejny spadek stopy bezrobocia. W czerwcu było to średnio w Polsce 7.1 proc.

• To pokazuje, że zapotrzebowanie na  pracowników cały czas jest duże. Tylko w obszarze średnich i dużych przedsiębiorstw zatrudnienie wzrosło o 4,3 proc. rok do roku. 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Dlatego w walce o pracownika pracodawcy nie mieli wyjścia, musieli zacząć podnosić płace. Podwyżki są najbardziej widoczne w sektorach usługowych i handlowych, gdzie brak rąk do pracy jest najbardziej odczuwalny. 

- Presja na wyższe płace będzie utrzymywać się przez najbliższe miesiące. Dane dla średniej płacy krajowej mówią o wzroście 6 proc. Ale największego skoku mogą spodziewać się przedstawiciele prostszych profesji związanych z sektorem usług i handlu oraz pracownicy czasowi - mówi Andrzej Kubisiak z Work Service. Jak wyjaśnia, szacunki o wzroście stawek podawane są na podstawie ogłoszeń prezentowanych za pomocą aplikacji rekrutacyjnej Jobsquare, gdzie pracodawcy muszą deklarować oferowane stawki godzinowe. Okazuje się, że widoczny jest tam wzrost stawek rok do roku na poziomie 10 proc.

Jeszcze na koniec 2016 roku pracodawcy korzystający z aplikacji oferowali stawki na poziomie 13,7 zł na godzinę. Na koniec czerwca średnia wyniosła przeszło 15,15 złotego na godzinę. Najwięcej powodów do zadowolenia mogą mieć pracownicy związani ze sprzedażą. Tutaj stawki skoczyły średnio z poziomu 13,8 zł za godzinę do ponad 16,6 złotych (podajemy kwoty netto).

– Ten wzrost płac nie powinien być zaskoczeniem. Już w maju, na Europejskim Kongresie Gospodarczym mówiłem, że pracodawcy muszą zacząć bardziej dzielić się zyskiem. To najskuteczniejsza droga do pozyskania pracownika – przekonuje Marcin Fiedzikuiewicz twórca aplikacji Jobsquare.

Jego zdaniem pracodawcy nie powinni się spodziewać konkurencji płacowej ze strony pracowników przyjeżdżających z Ukrainy. Popyt na ręce do pracy jest ogromny, a jak pokazują dane z aplikacji, za pośrednictwem której Ukraińcy często szukają pracy, stawki na jakie umawiają się z polskimi pracodawcami nie odbiegają od tych oferowanych polskim pracownikom. Zwyżka płac szybko się nie skończy.

Analitycy Jobsquare śledząc dynamikę wzrostu stawek za pracę i zapotrzebowanie na nowych pracowników prognozują, że pracodawcy będą musieli płacić jeszcze więcej. Tylko w przyszłym roku można spodziewać się kolejnego wzrostu stawek dla branż związanych z handlem i usługami o kolejne 15 proc. – Szacujemy, że zwłaszcza pracodawcy związani ze sprzedażą będą musieli podnieść stawki do nawet 20 zł za godzinę. Kto chce mieć dzisiaj dobrych, lojalnych pracowników musi zadbać o pensje i standardy oferowanej pracy – komentuje Marcin Fiedziukiewicz.

 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Wynagrodzenia wzrosną. Największe podwyżki będą w handlu i usługach.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Alicja 2017-07-28 19:33:48

    To chyba normalne, że za 1 400 netto normalny człowiek pracować już nie chce. Nawet za 2 tyś to nie godna płaca. Więc niech w końcu pracodawcy zrozumieją, że muszą się dzielić swoimi zyskami, bo jak ktoś nie musi to za darmochę nie pracuje i BARDZO DOBRZE.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA