Wynagrodzenia w województwach: gdzie zarobki rosną, a gdzie maleją?

Stosunek przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń brutto w przemyśle do średniej krajowej poprawił się w III kwartałach tego roku w 10 województwach, pogorszył się w śląskim, małopolskim, lubelskim, świętokrzyskim, wielkopolskim i mazowieckim.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wynagrodzenia w województwach: gdzie zarobki rosną, a gdzie maleją?

PODZIEL SIĘ


Autor: PortalSamorządowy.pl/pt

www.portalsamorzadowy.pl

12 gru 2014 17:23


W okresie trzech kwartałów br. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze 
przedsiębiorstw było wyższe niż przed rokiem; tempo wzrostu uległo przyspieszeniu, zarówno w przemyśle jak i budownictwie - wynika z najnowszego raportu GUS: „Informacja o sytuacji społeczno-gospodarczej województw”.

Czytaj też: W których regionach kraju warto szukać pracy?

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w okresie trzech kwartałów br. wyniosło 3926,72 zł i było o 3,9 proc. wyższe niż w analogicznym okresie ub. roku (przed rokiem wzrost o 2,8 proc.).

Wzrost wynagrodzeń wystąpił we wszystkich województwach, największy w opolskim (o 6,3 proc.) i warmińsko-mazurskim (o 4,9 proc.), a najmniejszy w wielkopolskim (o 2,2) i śląskim (o 2,7 proc.).

Najwyższy poziom wynagrodzeń odnotowano podobnie jak w okresach poprzednich w województwach: mazowieckim, śląskim, pomorskim i dolnośląskim (odpowiednio 122,4, 104,8, 100,4 i 100,3 proc. średniej krajowej), natomiast najniższy poziom, wystąpił w województwach warmińsko-mazurskim i podkarpackim (odpowiednio o 19,1 i 17,4 proc. mniej niż średnio w kraju).

Czytaj też: Pracownicy TOPR i GOPR dostaną podwyżki

Relacja przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń brutto w sektorze przedsiębiorstw do średniej krajowej w porównaniu z ub. rokiem poprawiła się w 11 województwach, najbardziej w opolskim (o 2,0 p. proc).

Pogorszenie wystąpiło w województwach: wielkopolskim, śląskim, lubelskim, świętokrzyskim i pomorskim (odpowiednio od 1,5 p. proc. do 0,1 p. proc).

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w przemyśle w okresie trzech kwartałów br. wyniosło 4016,43 zł i było o 3,5 proc. wyższe niż w tym samy czasie w 2013 r. (przed rokiem wzrost o 3,0 proc.).

Wzrost odnotowano we wszystkich województwach, w tym największy w podkarpackim (o 5,7) i opolskim (o 5,4), a najmniejszy w śląskim (o 2,5) i małopolskim (o 2,6).

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!
GUS

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.